Gniezno: finał konkursów papieskich

Esej, komiks, mail do koleżanki/kolegi – to niektóre z kategorii tegorocznych konkursów papieskich zorganizowanych przez Wydział Katechetyczny i gnieźnieńską Szkołę Podstawową nr 2 z okazji XXII Dnia Papieskiego. Nagrody i wyróżnienia wręczono 20 października podczas gali z udziałem laureatów i finalistów.

Młodym autorom towarzyszyli katecheci, nauczyciele, rodzice, a w kilku przypadkach także dziadkowie. Obecni byli również: biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz oraz prezydent Gniezna Tomasz Budasz, którzy wręczając nagrody i pamiątkowe dyplomy gratulowali dzieciom i młodzieży talentu i kreatywności.

„Temat był trudny, ale poradziliście sobie z nim doskonale” – mówił do uczestników konkursów bp Orchowicz chwaląc ich umiejętności ale przede wszystkim doceniając włożony w prace wysiłek. „Nie daliście się lenistwu i zniechęceniu, nie przestraszyliście się trudności i to zasługuje na uznanie. Cieszę się, że możemy was poznać i przez wasze talenty i waszą kreatywność odkrywać blask prawdy św. Jana Pawła II” – dodał biskup pomocniczy gnieźnieński.

Temat tegorocznych konkursów był zbieżny z hasłem Dnia Papieskiego „Blask prawdy” zaczerpniętym z dziesiątej encykliki św. Jana Pawła II Veritatis splendor z 1993 roku. Papież ukazał w niej fundamentalne prawdy wiary katolickiej z zakresu moralności, podkreślając, że w czasach szerzącego się zobojętnienia religijnego nie można oddzielać wiary od życia.

„Człowiek powinien żyć w blasku prawdy, którą jest Chrystus i Jego Ewangelia” – mówił na początku spotkania ks. Remigiusz Malewicz w Wydziału Katechetycznego gnieźnieńskiej Kurii. – Boża prawda jest niczym GPS z najnowszym oprogramowaniem, wskazującym właściwe kierunki w chaosie informacji, opinii, wiadomości i trosk życia. Kłamstwo zaś jest jak fałszywa mapa wprowadzająca człowieka w ślepe zaułki życia” – dopowiedział ks. Malewicz wyrażając nadzieję, że obchody Dnia Papieskiego i wszystkie organizowane w tym czasie inicjatywy pomagają dostrzegać i jeszcze lepiej poznawać blask prawdy.

Konkursy zorganizowano w czterech kategoriach wiekowych. Uczniom szkół ponadpodstawowych Wydział Katechetyczny zaproponował napisanie eseju na temat prawdy. Jak przyznaje przewodnicząca wydziału Teresa Kowalczyk przesłane prace nie tylko wyczerpywały zagadnienie, ale także w sposób dojrzały podnosiły kwestię obserwowanego w mediach (zwłaszcza w mediach społecznościowych) podważania nauczania, obrażania, a nawet wyśmiewania papieża Polaka. Wyłoniono dwóch laureatów w tej kategorii.

I miejsce – Michał Fredyk, II LO w Gnieźnie (katecheta ks. Michał Bubacz)
II miejsce – Emilia Woźniak, Szkoła Techniczna Zakładu Doskonalenia w Gnieźnie (katecheta Sebastian Wietrzykowski).

Konkursy dla uczniów szkół podstawowych zorganizowała w tym roku Szkoła Podstawowa nr 2. Najmłodsi z klas I-III mieli w dowolnej formie zilustrować myśl „Prawda drogą do nieba”. Ich starszym koleżankom i kolegom z klas IV-VI zaproponowano stworzenie komiksu w oparciu o odważne stwierdzenie: „Jestem człowiekiem sumienia to znaczy po imieniu nazywam dobro i zło”. Najstarsi zaś z klas VI-VIII mieli za zadanie napisać list lub mail do rówieśnika uzasadniający przekonanie, że „Warto żyć w prawdzie”.

W powyższych kategoriach nagrody i wyróżnienia otrzymali:

klasy I-III

I miejsce – Marcelina Markiewicz kl. 2 Szkoła Muzyczna
II miejsce – Hubert Janas kl. 2b Szkoła Podstawowa nr 9
III miejsce – Szymon Staszewski kl. 2 Szkoła Podstawowa nr 12

Wiktoria Stefankiewicz kl. 2b Szkoła Podstawowa nr 10
Nel Świdzińska kl. 1b Szkoła Podstawowa nr 5
Gabriela Waszak kl. 3b Szkoła Podstawowa nr 7

klasy IV-VI

I miejsce – Julia Bajer kl. 5b Szkoła Podstawowa nr 10
II miejsce – Oskar Niedzielski kl. 5c Szkoła Podstawowa nr 2
III miejsce – Karol Adam Małecki kl. 5b Szkoła Podstawowa nr 7

Amelia Borowiak kl. 4d Szkoła Podstawowa nr 8
Miłosz Glubiak kl. 5a Szkoła Podstawowa nr 6
Amelia Kolska kl. 6c Szkoła Podstawowa nr 12

klasy VII-VIII

I miejsce – Amelia Drzewiecka kl. 8c Szkoła Podstawowa nr 9
II miejsce – Michał Majewski kl. 8e Szkoła Podstawowa nr 3
III miejsce – Marcel Łączyński kl. 8a Szkoła Podstawowa nr 1

Maksymilian Powierza kl. 8c Szkoła Podstawowa nr 6
Monika Miczyńska kl. 8b Szkoła Podstawowa nr 1

Uczestników gali papieskiej gościło Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie. Honorowaniu laureatów towarzyszyła prezentacja fragmentów nagrodzonych esejów oraz wystawa prac plastycznych i literackich. W części muzycznej zaprezentował się zespół muzyczny ze Szkoły Podstawowej nr 2. Podziękowano również katechetom i wszystkim zaangażowanym w organizację konkursów. W ramach obchodów Dnia Papieskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie zorganizowano przegląd piosenki religijnej, którego laureaci zostali nagrodzeni już wcześniej.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk