Finał konkursu biblijnego

„Ze św. Mateuszem wyznajemy we wspólnocie Kościoła wiarę w Syna Bożego” – tak brzmiał temat tegorocznego Archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego dla Młodzieży Gimnazjalnej, którego finał odbył się 6 listopada w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

W ostatecznej rozgrywce wzięło udział piętnaścioro uczniów wyłonionych podczas etapu rejonowego, który odbył się w październiku w Ratajach, Gnieźnie, Inowrocławiu i Strzałkowie. W pierwszej części finaliści odpowiadali pisemnie na siedemnaście testowych pytań dotyczących tematu konkursu. Pięcioro najlepszych przeszło do etapu ustnego, w którym musieli zmierzyć się z pytaniami specjalistów z komisji konkursowej: ks. dr. hab. Pawła Podeszwy z Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, dr Teresy Kowalczyk i ks. dr Marcina Andrzejewskiego. Z pytaniami, także tymi dodatkowymi, najlepiej poradził sobie Aleksander Pieszak z Gimnazjum w Wilczynie, którego do konkursu przygotowywała katechetka Aleksandra Krzesińska. Drugie miejsce zajęła Aneta Trocha z Gimnazjum w Miłosławiu, ucząca się pod okiem o. Łukasza Biedalaka OSPPE. Trzecie miejsce przypadło Tomaszowi Kocowi z Gimnazjum w Kleczewie, którego do konkursu przygotowywała Iwona Tomaszewska. Miejsca tuż za podium, a więc czwarte i piąte zajęli kolejno: Michał Stachelek z Gimnazjum w Rogoźnie (katecheta ks. Krzysztof Szkopek) oraz Sabina Kardacz z Gimnazjum Społecznego w Chodzieży (katecheta dk. Krzysztof Cichowicz). Jak przyznał ks. Paweł Podeszwa, poziom tegorocznego finału był naprawdę wysoki. „Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie zarówno z testem, jak i w części ustnej z pytaniami dodatkowymi. Nie tylko wykazali się wiedzą, ale potrafili także dodać coś od siebie, próbowali teksty interpretować i odnosić je do życia, co jest szczególnie cenne i warte podkreślenia” – podsumował ks. Podeszwa.

Archidiecezjalny Konkurs Biblijny dla gimnazjalistów zorganizowano już po raz ósmy. W eliminacjach szkolnych, które odbyły się 9 października wzięło udział ponad sześciuset uczniów. Najlepsi zakwalifikowali się do eliminacji rejonowych, które odbyły się 23 października we wspomnianych wyżej regionach. Wzięło w nich udział 125 uczniów. Najlepsi przyjechali na finał do Gniezna. Oprócz gratulacji, dyplomów i atrakcyjnych nagród książkowych najlepsza trójka otrzymała odpowiednio tablet, mp4 i pamięć USB. Konkurs zorganizowali: Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II w archidiecezji gnieźnieńskiej.

BK
Fot. B. Kruszyk