Finał konkursu biblijnego

„Głosem proroków wzywani do nawrócenia i wiary” – takie hasło towarzyszyło tegorocznemu Archidiecezjalnemu Konkursowi Biblijnemu dla Młodzieży Gimnazjalnej, którego finał odbył się 5 listopada w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

W finale spotkało się 15 uczniów, którzy zdobyli najwyższą liczbę punktów podczas etapu rejonowego, który odbył się 22 października w gimnazjach w Strzałkowie, Gnieźnie, w Gimnazjum Katolickim w Inowrocławiu oraz w Zespole Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Ratajach. Wcześniej, 8 października, odbył się etap szkolny, w którym wystartowało ponad 700 uczniów z 69 szkół z całej archidiecezji. To w porównaniu z poprzednimi edycjami najwięcej. Wspomniana piętnastka poradziła sobie w kolejnych dwóch etapach najlepiej i w czwartek stawiła się na finale w Gnieźnie. W pierwszej części finaliści odpowiadali pisemnie na testowe pytania dotyczących tematu konkursu. Pięcioro najlepszych przeszło do etapu ustnego, w którym musieli zmierzyć się z pytaniami specjalistów z komisji konkursowej: ks. dr. hab. Pawła Podeszwy z Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, dr Teresy Kowalczyk i ks. dr. Piotra Waszaka. „Cieszy fakt, że w konkursie bierze udział coraz więcej szkół, a tym samym gimnazjalistów, którzy w ten sposób poznają Biblię. Konkursowe zmagania, zwłaszcza te w części ustnej etapu finałowego, świadczą, że uczniowie nie tylko czytają święte teksty i starają się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, ale odnajdują w Piśmie Świętym Boże pouczenia, napomnienia i wskazówki, które dotyczą ich samych. W ten sposób odkrywają w Biblii aktualne i żywe Słowo, mające moc kształtowania ich własnego życia” – przyznał ks. Podeszwa. Zdaniem Teresy Kowalczyk niebagatelną rolę w zachęcie i przygotowaniu uczniów do konkursu odegrali ich nauczyciele religii. „Jedna z laureatek podczas ustnego testu wskazała nawet na dużą rolę jej katechetki, która zachęciła ją do udziału w konkursie. Dzięki takiej postawie szkolnych katechetów duchowa formacja i wiedza biblijna młodzieży może być nieustannie rozwijana” – dodała. Konkurs zorganizowali: Dzieło Biblijne im Jana Pawła II w Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Niżej klasyfikacja.

LAUREACI

p. Małgorzata Jeska

Żurawska Aleksandra

VIII miejsce

Gimnazjum w Złotnikach Kuj.

Ks. Jacek Krzesiński

Tomasz Koc