Franciszkanki na powrót w Gnieźnie

Po ćwierćwiecznej nieobecności do Gniezna powróciło Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. Mszy św. inaugurującej zakonną wspólnotę w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich przewodniczył abp Wojciech Polak. 

Eucharystia sprawowana 19 sierpnia w kaplicy Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich zgromadziła wspólnotę posługujących w Gnieźnie od czerwca sióstr franciszkanek. Obecna była również przełożona prowincjalna zgromadzenia s. Mirona Turzyńska. W homilii abp Polak, nawiązując do czytań i Ewangelii o wielbłądzie i uchu igielnym, przestrzegał przed ułudą ludzkich pragnień i dążeń do budowania bezpiecznego i szczęśliwego życia jedynie o własnych siłach. Jedyną gwarancję bezpieczeństwa daje bowiem Bóg. „Rodząca się w sercu człowieka pogoń za bogactwem bierze się z lęku i chęci zabezpieczenia i uniezależnienia się od innych. Owe bogactwo daje jednak złudne poczucie bezpieczeństwa – jak w biblijnej opowieści o władcy Tyru, którego serce stało się wyniosłe z powodu majątku i rozumu. Człowiek bowiem nie może uniezależnić się od innych, jest zdany na innych i dopiero z innymi jest pełnią. Dlatego szukanie zabezpieczenia w tym, co sprawia, że serce staje się wyniosłe i pyszne jest ostatecznie przeciwne samemu człowiekowi” – mówił Prymas.

Podkreślił również, że prawdziwe bogactwo tkwi w zdaniu się na Boga, pozostawieniu wszystkiego i pójściu za Jezusem, „bo ci, którzy za Nim idą stokroć więcej otrzymają i życie wieczne”. „To jest kondycja ucznia – nie tylko osób konsekrowanych czy kapłanów, ale każdego, kto pragnie nazywać siebie uczniem Jezusa. Ale pójść za Jezusem to nie tylko naśladować Go zewnętrznie. To związać z Nim swój los, swoje życie, swoje przeznaczenia, związać z Nim wszystko, co w życiu mamy i co posiadamy” – mówił abp Polak dodając, że przykładem takiego pełnego „odarcia siebie i pójścia za Jezusem” jest św. Franciszek, którego styl życia miał swoje źrodło w sercu, był odbiciem pragnienia jego życia, na które Chrystus odpowiedział wzywając go do szczególnej bliskości i przyjaźni z sobą.

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali jego najbliżsi współpracownicy: kanclerz gnieźnieńskiej Kurii ks. Zbigniew Przybylski, sekretarz ks. Przemysław Kwiatkowski oraz kapelan ks. Marcin Kulczynski.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej powróciło do Gniezna po ćwierćwieczu nieobecności. W drugiej połowie ubiegłego wieku franciszkanki posługiwały w domu biskupim biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Jana Michalskiego. Teraz ponownie zamieszkały w mieście św. Wojciecha za sprawą abp. Wojciecha Polaka, który poprosił o ich obecność i posługę w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich.

W niedzielę 17 sierpnia metropolita gnieźnieński gościł w domu prowincjalnym sióstr franciszkanek w Orliku. Spotkania miało charakter prywatny i przebiegło w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Było również okazją do poznania sióstr, a także historii zgromadzenia, które istnieje od 1835 roku. Franciszkanki posługują w szpitalach, szkołach, domach opieki, zakrystiach. Chryzmatem sióstr jest franciszkański duch prostoty i służby poprzez naśladowanie Chrystusa, bycie siostrą mniejszą, życie duchem pokuty i miłości w całkowitym zawierzeniu Bogu, zjednoczenie modlitwy i służby oraz uważanie siebie za narzędzie w ręku Boga.

Strona zgromadzenia TUTAJ

BK KAI
Fot. B. Kruszyk, www.siostryzorlika.pl

19 sierpnia 2014