Gala konkursów papieskich

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbył się 16 października finał konkursów papieskich zorganizowanych w szkołach Gniezna z okazji XXIV Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „Św. Jan Paweł II – Ewangelia starości i cierpienia”. Nagrodzono laureatów w kilku kategoriach – począwszy od najmłodszych po uczniów szkół ponadpodstawowych.

„Temat tegorocznego Dnia Papieskiego to temat niełatwy, wymagający, ale bardzo ważny i potrzebny, bo przecież choroba i cierpienie są obecne w naszym życiu, doświadczamy go osobiście, ale i w rodzinie, w sąsiedztwie, w środowisku, w którym żyjemy, także w szkole. Dla św. Jana Pawła II temat cierpienia był niezwykle istotny, czemu od początku dawał wyraz w swoim nauczaniu i co widzieliśmy wszyscy w świadectwie jego życia, a później umierania, kiedy pokazał, że cierpienie i starość można przeżywać pięknie w zjednoczeniu z Chrystusem” – mówił ks. Remigiusz Malewicz z Wydziału Katechetycznego podkreślając, że właśnie w sposobie przeżywania i traktowania cierpienia, starości i śmierci jest piękno człowieczeństwa, a św. Jan Paweł II był pięknym człowiekiem do końca.

W konkursach wzięli udział uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych i średnich. Dla tych ostatnich tematy przygotował Wydział Katechetyczny, a nagrody ufundował Urząd Miejski w Gnieźnie.

W kategorii prezentacja multimedialna nagrodzono
I miejsce: Aleksander Szalbierz I LO w Gnieźnie (nauczyciel religii ks. Adam Piechowiak)
II miejsce: Wiktor Walczak I LO w Gnieźnie (nauczyciel religii ks. Adam Piechowiak)

Amelia Szocińka II LO w Gnieźnie (nauczyciel religii ks. Krzysztof Szkopek)
Julia Grzegorczyk Zespół Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie (nauczyciel religii dk Jakub Janiak)
Kacper Pacześny Zespół Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie (nauczyciel religii dk Jakub Janiak)
Sara Grześkowiak Zespół Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie (nauczyciel religii dk Jakub Janiak)
Aleksandra Kasprowicz I LO w Gnieźnie (nauczyciel religii ks. Adam Piechowiak)

W kategorii lapbook nagrodzono
I miejsce: Amelia Polaszewska I LO w Gnieźnie (nauczyciel religii ks. Adam Piechowiak)
Komisja konkursowa nie przyznała drugiego miejsca
III miejsce: Malwina Chudy I LO w Gnieźnie (nauczyciel religii ks. Adam Piechowiak)

Anna Nowakowska I LO w Gnieźnie (nauczyciel religii ks. Andrzej Januchowski)
Antoni Julkowski Zespół Szkół Technicznych w Gnieźnie (nauczyciel religii Sebastian Zbierański)
Jakub Nowaczyk Zespół Szkół Technicznych w Gnieźnie (nauczyciel religii Sebastian Zbierański)

Organizatorem konkursów dla szkół podstawowych była Szkoła Podstawowa nr 5 w Gnieźnie. Najmłodsi uczniowie przygotowywali kartki dla chorych, ich starsi koledzy plakaty, których tematem przewodnim była nadzieja i empatia, a uczniom klas VII I VIII zaproponowano konkurs literacki.

W kategorii kartka dla chorego nagrodzono
I miejsce – Rafał Grela kl. I SP nr 3 w Gnieźnie
II miejsce – Iga Wąsowicz kl. II SP nr 7 w Gnieźnie
III miejsce – Kornelia Wichniewicz kl. III SP nr 8 w Gnieźnie

Antonina Łukasiewicz kl. I SP nr 9 w Gnieźnie
Franciszek Wawrzyński kl III Katolicka Szkoła Rodzice Dzieciom w Gnieźnie
Aleksander Międlar kl. II SP nr 2 w Gnieźnie

W kategorii plakat nagrodzono
I miejsce Zuzanna Aleksandrzak kl IV SP nr 1 w Gnieźnie
II miejsce Julia Kamińska kl. V SP nr 5 w Gnieźnie
III miejsce Aleksandra Puchalska kl. IV SP nr 12 w Gnieźnie

Oliwia Światłowska kl. IV Szkoła Muzyczna w Gnieźnie
Dorota Kusak kl. IV SP nr 10 w Gnieźnie
Joanna Purol kl. V SP nr 2 w Gnieźnie

W konkursie literackim nagrodzono
I miejsce Nina Ratajczak kl. VII SP nr 6 w Gnieźnie
II miejsce Zuzanna Neryngowska kl. VIII SP nr 2 w Gnieźnie
III miejsce Amelia Stołowska kl. VIII SP nr 5 w Gnieźnie.

Zwycięzcom i nagrodzonym gratulował m.in. bp Radosław Orchowicz, który przypominając o przypadającej 16 października 46. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża podkreślił jego ogromne przywiązanie do Ojczyzny. „Św. Jan Paweł II przez wszystkie lata swojego pontyfikatu, przemierzając cały świat, występując przed  najważniejszymi ludźmi tego świata zawsze przyznawał się do swoich korzeni. Zawsze podkreślał, że jest z Polski i że polskiej szkole zawdzięcza tak wiele” – dodał biskup pomocniczy gnieźnieński.

Laureatom towarzyszyli nauczyciele i rodzice. Obecni byli także przedstawiciele Urzędu Miasta oraz przewodnicząca Wydziału Katechetycznego w Gnieźnie dr Teresa Kowalczyk.

B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk