Giewartów: finał festiwalu

Zakończył się VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Błogosławić Mnie będą wszystkie narody”, którego obecna edycja miała miejsce w Giewartowie, po pięciu wcześniejszych edycjach w Sanktuarium w Markowicach.

Okazało się, że kościół w Giewartowie jest również doskonałym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się wrażenia estetyczne w atmosferze piękna neogotyckiego kościoła i brzmienia zabytkowych organów. Na chórze kościoła jedna z najznakomitszych firm czeskich – Braci Rieger zbudowała w 1914 roku pneumatyczne organy. Ten mały 10 głosowy instrument jest przykładem wielkiego kunszty organmistrzowskiego.

Podczas VI edycji Festiwalu wystąpili: Jan Vermeire (Belgia, Ignacio Ribas Talens (Hiszpania), Andreas Liebig (Niemcy), Ignace Michiels (Belgia), prof. Elżbieta Karolak (Polska)i prof. Radosław Marzec (Polska). Znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie osobistości świata muzyki organowej, zaprezentowali szeroki repertuar różnych kompozytorów światowych, jak również polskich kompozytorów. Z kolei w części kameralnej zaprezentowali się: Triumphal Brass Quintet z Bydgoszczy, zespół chorałowy Vox Cordis pod dyrekcją Michała Kołodzieja z Bydgoszczy, zespół muzyki dawnej Diletto dyrektor artystyczny Anna Moniuszko Białystok, Nowakowski/Wienczek Duo młoda kameralistyka oraz Marzec Music Crew orkiestra wiolonczelowa (dyr. artystyczny Renata Marzec ).

Festiwal cieszył się bardzo wysoką frekwencją świadczącą o renesansie muzyki organowej jak i kameralnej. A nad wysokim poziomem artystycznym czuwali państwo prof. Renata Marzec i prof. Radosław Marzec z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Koncerty można obejrzeć → TUTAJ

29 października 2019