Gnieźnianin Roku 2013

Proboszcz gnieźnieńskiej parafii pw. bł. Jolenty, budowniczy tamtejszego kościoła, ks. kan. Ryszard Balik został uhonorowany tytułem Gnieźnianina Roku 2013. Doceniono zasługi kapłana dla lokalnej społeczności, a także jego szczególną aktywność na polu duszpasterskim i społecznym.

Ks. Ryszard Balik został posłany na gnieźnieńskie osiedle Arkuszewo w 1981 roku. Tuż przed śmiercią, w maju tegoż roku, Prymas Polski kard. Stefana Wyszyńskiego powierzył mu zorganizowanie w tej części miasta wspólnoty parafialnej i wybudowania kościoła. Wkrótce stanęła kaplica tymczasowa, a w 1983 wmurowano kamień pod budowę świątyni. Uroczyste poświęcenie kościoła – Daru na Trzecie Tysiąclecie Chrześcijaństwa, miało miejsce w 2000 roku.

Wraz ze świątynią wzrastała i umacniała się wspólnota parafialna. Dzięki umiejętnościom organizacyjnym proboszcza przy kościele działa klub sportowy, przedszkolne i kawiarenka internetowa oraz liczne wspólnoty i stowarzyszenia. Organizowane są półkolonie dla młodzieży i prowadzona jest działalność charytatywna. Parafia może się też pochwalić jedną z najliczniejszych grup ministranckich. Te oraz wiele innych dzieł dostrzegła i doceniła kapituła Towarzystwa Miłośników Gniezna i przyznała ks. Balikowi Tytuł Gnieźnianina Roku 2013.

Wręczenie nagrody miało miejsce 10 kwietnia podczas gali w gnieźnieńskim Teatrze im. Aleksandra Fredry. W uroczystości wzięli udział m.in. abp senior Henryk Muszyński, przedstawiciele lokalnych władz oraz gnieźnieńscy parlamentarzyści.

BK
Fot. J. Andrzejewski