Gnieźnieński Ekonomik przypomina Prymasa Tysiąclecia

Kardynał Stefan Wyszyński odegrał znaczącą rolę w dziejach Kościała w Polsce. W ten sposób stał się patronem licznych szkół. Imieniem tego bliskiego naszej archidiecezji błogosławionego szczyci się również Zespół Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie. 10 października w kontekście Dnia Edukacji Narodowej gnieźnieński „Ekonomik” obchodził Dzień Patrona.

Z tej okazji przez cały tydzień młodzież brała udział w licznych przedsięwzięciach, przypominających postać tego niezwykłego człowieka.

Stefan Kardynał Wyszyński przez 32 lata pełnił posługę arcybiskupa gnieźnieńskiego. W związku z tym delegacja Szkoły udała się do Pałacu Prymasowskiego, aby spotkać się z Jego następcą, obecnym arcybiskupem gnieźnieńskim i Prymasem Polski, Wojciechem Polakiem. Ksiądz Arcybiskup podzielił się wspomnieniami ze swoich spotkań z kardynałem Wyszyńskim, kiedy jako mały chłopiec mógł obserwować Jego posługę.

Dyrekcja ZSE złożyła symboliczną wiązankę pod płaskorzeźbą prymasa Tysiąclecia. Młodzież z kolei wystawiła przedstawienie, które w przystępny sposób przybliżyło uczniom osobę, życie i dzieło błogosławionego Prymasa. Przypomniała, że Stefan Wyszyński głęboko w sercu nosił młodych i uznawał ich za przyszłość narodu.

Mszę świętą dla pracowników i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych odprawił duszpasterz szkoły ks. kan. Maciej Lisiecki. W homilii zwrócił uwagę na potrzebę modlitwy na wzór kardynała Wyszyńskiego. Podpowiedział, że modlitwa nie jest domeną wyłącznie ludzi starszych, lecz może i powinna być obecna również w życiu młodych pokoleń.

W drodze do kościoła młodzież dzieliła się z przechodniami przygotowanymi przez siebie wypiekami. Przypominały one gnieźnianom o błogosławionym Kardynale, który całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i człowiekowi.

diakon Jakub Janiak
Fot. Marta Pszeniczka-Kasprowiak, uczniowie ZSE w Gnieźnie, ks. J. Kapelak