Gniezno: 25-lecie kapłaństwa

Księża wyświęceni przed ćwierćwieczem dziękowali 20 maja w katedrze gnieźnieńskiej za dar powołania i kapłaństwa. Wspólnie z nimi modlił się Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przypomniał słowa jakie wówczas usłyszeli z ust szafarza swoich święceń abp. Henryka Muszyńskiego, że „prawdziwa miłość objawia się w trwaniu”.

„Trwanie i miłość są zamienne: trwać to znaczy miłować, miłować to znaczy trwać” – powtórzył w homilii za arcybiskupem seniorem Prymas Polski przypominając, że i apostołowie trwali na modlitwie w Wieczerniku. Trwali we wspólnocie po ludzku bardzo kruchej, wśród uczniów, z których jeden się zaparł, wielu uciekło, a każdy się bał. Trwali wraz z Maryją, Matką Nadziei, która była tam po prostu, w najzwyklejszy sposób – jak mówi papież Franciszek – w tym pierwszym Kościele ogarniętym światłem Zmartwychwstania, ale i wstrząsami pierwszy kroków, jakie musiał podejmować w świecie. „To Ona podtrzymywała ich wiarę i Ona uczyła ich wytrwałości w wierze” – podkreślił abp Polak nawiązując do obchodzonego 20 maja Święta Matki Kościoła.

Metropolita gnieźnieński przypomniał również o istocie i wadze sakramentu święceń kapłańskich powtarzając za papieżem Franciszkiem, że jest to „czysta łaska, czysta darmowość, nieoczekiwany dar”, na który odpowiedzią musi być kapłańskie życie i posługiwanie, realizowane nie według własnej koncepcji czy oczekiwań, ale zawsze z Panem, który trzyma ster, który prowadzi i podtrzymuje.

„Nie jest ono i nie może być nigdy sposobem na promowanie siebie, szukanie aprobaty czy kariery. Nie może i nie powinno być rozpamiętywaniem i zatrzymywaniem się w chwilach rozczarowania, przykrości czy smutków. Nie może być też odreagowaniem, ucieczką w chciwość, zachłanność czy niepohamowane zaspokajanie własnego ego” – wskazał abp Polak powtarzając raz jeszcze słowa, jakie przed ćwierćwieczem dzisiejsi jubilaci, a wówczas neoprezbiterzy usłyszeli od szafarza święceń abp. Henryka Muszyńskiego, że „kapłaństwo, niezmiernie piękne i bogate, będzie też trudne i wymagające”.

„Dziś, po dwudziestu pięciu latach od tej chwili, pewnie każdy z was mógłby to w jakiś sposób potwierdzić” – przyznał Prymas i dopowiedział, że ostrzegając w dniu święceń przed rutyną, wyniosłością, pychą czy interesownością abp Muszyński podpowiadał jednocześnie, że trzeba w kapłańskim życiu i posługiwaniu wciąż podejmować wezwanie do odrodzenia, odnowy, do nawrócenia i wewnętrznej przemiany.

„A wiązać się to musi z postawą stałego trwania i odradzania się we wspólnocie z Panem, aby Nim żyć i dzielić się z innymi. Ciągle więc jesteśmy zapraszani – mówił wam wtedy jeszcze Ksiądz Arcybiskup – aby wpatrywać się w tajemnicę naszego powołania i na nowo pozwalać się prowadzić ojcowskiej dłoni, tej dłoni, która kiedyś nas pochwyciła i skierowała na drogi kapłańskiego życie. Niech więc wasz dzisiejszy powrót do wieczernika waszych święceń pozwoli wam jeszcze raz mocno uchwycić ojcowską dłoń Boga i mocno się jej trzymać” – życzył na koniec abp Wojciech Polak.

Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodzą:

• Ks. Michał Adamczyk, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Nakle n. Notecią
  • Ks. Sławomir Brząkała, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie
  • Ks. Krzysztof Grzywiński, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Łochowie
  • Ks. Aleksander Kozakowski, proboszcz parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Bydgoszczy
  • Ks. Jan Kwiatkowski, proboszcz parafia pw. Świętej Trójcy w Strzelnie
  • Ks. Marcin Malagowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Ostrowie k.  Gniewkowa
  • Ks. Damian Michalak, rezydent w parafii pw. św. Leonarda w Słupcy
  • Ks. Piotr Mleczek, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Fanianowie
  • Ks. Maciej Pacanowski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grabowie Królewskim
  • Ks. Jacek Salwa, proboszcz parafii pw. św. Rocha w Złotowie
  • Ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie
  • Ks. Roman Sosnowski, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie
  • Ks. Edward Wasilewski z diecezji bydgoskiej, obecnie w Chile
  • Ks. Dariusz Wesołek, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy
  • Ks. Marcin Puziak, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu
  • Ks. Marek Józefowicz, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Słaboszewie
  • Ks. Tomasz Zakrzewski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Kędzierzynie.
B. Kruszyk
Fot. J. Andrzejewski