Gniezno: Msza św. w rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa

Pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza modlono się 23 stycznia w katedrze gnieźnieńskiej za duszę śp. kard. Józefa Glempa w 11. rocznicę śmierci. „Był synem ziemi kujawskiej, w Gnieźnie przyjął święcenia kapłańskie i był biskupem tej diecezji. Dziś dziękujemy za całe dobro, jakie w życiu Kościoła i Ojczyzny pozostawił” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Mszę św. koncelebrowali kanonicy Kapituły Prymasowskiej z dziekanem ks. inf. Bogdanem Czyżewskim. Obecny był również wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Zbigniew Przybylski oraz proboszcz katedry ks. inf. Jan Kasprowicz. Homilię wygłosił ks. prałat Kazimierz Kociński, który podkreślił, że wierność Chrystusowi prymasa Glempa wyrażała się m.in. w wierności powołaniu oraz sumiennym wypełnianiu obowiązków stanu kapłańskiego i biskupiego.

„Będąc dobrym pasterzem, jako arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, jako ordynariusz dla wiernych obrządków wschodnich katolickich, jako opiekun duszpasterstwa Polonii zagranicznej, widział potrzebę odrodzenia nie tylko pojedynczych ludzi, ale całego społeczeństwa” – mówił kapłan przypominając słowa kard. Glempa wygłoszone w Gnieźnie o obecności i misji Kościoła w świecie, która przez wielu jest ograniczana, negowana i odrzucana.

„A jednak Kościół i wszyscy, którzy rozumieją Jezusa Chrystusa i znają swoje posłannictwo w Kościele nie mogą przemilczeć tych prawd i praw, które są niezmienne, które wyrastają z wiary i są potwierdzeniem życia” – mówił za kard. Glempem ks. Kociński.

„Szczególnie dwa zagadnienia są dzisiaj żywo dyskutowane, zaprzeczane, negowane – cytował dalej kaznodzieja. – Jednym z tych praw jest prawo do życia. Życie jest święte. Człowiek nie może targnąć się na nie. Kościół musi więc walczyć o prawo obecności Boga, żeby nie było podwójnej moralności i podwójnych praw. Drugie to prawo do obecności Boga w szkole” – wskazał za prymasem Glempem ks. Kociński zaznaczając, że był on jednym z tych pasterzy, którzy dobrze rozumieli, co znaczy być świadkiem Chrystusa zawsze i wszędzie.

Po Mszy św. duchowni odmówili krótką modlitwę pod tablicą upamiętniającą śp. prymasa.

Śp. kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-1992. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji zachował godność Prymasa Polski do 2009 roku jako kustosz relikwii św. Wojciecha. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński. Śp. kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. 28 stycznia po Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze warszawskiej został pochowany w znajdującej się w świątyni krypcie arcybiskupów warszawskich.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk, ks. R. Malewicz