Gniezno: oświetlenie zewnętrzne kościołów wyłączone, iluminacja katedry skrócona

Z powodu bardzo wysokich cen prądu Miasto Gniezno zaczyna systematycznie wprowadzać program oszczędnościowy. Dotyczy on również oświetlenia zewnętrznego zabytkowych kościołów w tym bazyliki prymasowskiej.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miasta Gniezna, przynajmniej w tym roku do minimum będą ograniczone iluminacje świąteczne oraz oprawa Jarmarku Bożonarodzeniowego. Oświetlenie zewnętrzne czterech kościołów w centrum Gniezna zostanie zupełnie wyłączone.

„Od początku grudnia wyłączone będzie oświetlenie zewnętrzne zabytkowych kościołów w centrum Gniezna: św. Michała, św. Trójcy, św. Jana i oo. Franciszkanów. Czas oświetlenia katedry będzie skrócony, od zmierzchu do godz. 23:00, a nie do 1:30, jak to było do tej pory. Wyłączone będzie również oświetlenie budynków użyteczności publicznej, czyli Urzędu Miejskiego oraz Szkół Podstawowych nr 2 i 6” – informują władze Gniezna.

Tłumaczą również, że wyłączenie oświetlenia powyższych budynków dopiero w grudniu ma związek z warunkami zawartej obecnie umowy na dostawy prądu. Niewykorzystanie zamówionej wcześniej energii elektrycznej na odpowiednim poziomie narazi bowiem miasto na kary umowne. Tak więc ograniczenie oświetlenia dopiero od 1 grudnia spowoduje faktyczne oszczędności.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk