Gniezno: polityka ochrony małoletnich

Zgodnie z tzw. „ustawą Kamilka” oraz nowymi wytycznymi Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, wszystkie instytucje i organizacje podejmujące pracę z dziećmi i osobami bezradnymi zobowiązane są wdrożyć do swojej działalności zbiór zasad, które stawiają ochronę dziecka w centrum własnych działań i wartości, a tym samym pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne dla dzieci środowiska.

W odpowiedzi na to wyzwanie zespół współpracowników Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie podjął się opracowania szeregu standardów dla różnych placówek prowadzonych przez Kościół, m.in. dla szkół, domów dziecka, ośrodków wychowawczych, domów pomocy, parafii, domów rekolekcyjnych oraz innych. Standardy zostały już przygotowane, a  obecnie w całej Polce odbywają się szkolenia dla liderów prewencji, którzy następnie będę wdrażać standardy w swoich placówkach i szkolić pracujący tam personel. W sumie zaplanowano kilkadziesiąt takich szkoleń, a kilka z nich odbywa się w gnieźnieńskim CEF.

Pierwsze z nich przeznaczone było dla pracowników domów rekolekcyjnych i odbyło się w CEF w dniach 28-29 maja br. Szkolenie organizowane pod patronatem COD koordynował i prowadził ks. Wojciech Rzeszowski oraz s. Renata Bociarską CSFA i s. Michaela Musiał SMI – wszystkie te osoby (oraz inne) należały do grupy opracowującej wspominane standardy ochrony dzieci.

31 maja 2024