Gniezno: poświęcenie sztandaru ZSPU

„Zapał do służenia, otwarcie na drugich, zdolność do podjęcia konkretnych zadań są tą nowością, która sprawia, że nasze życie jest zawsze młode” – mówił abp Wojciech Polak do uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Gnieźnie. Prymas przewodniczył 13 grudnia w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św., podczas której poświęcił nowy sztandar szkoły.

Zwracając się do uczniów arcybiskup gnieźnieński powtórzył to, co młodym w Grecji powiedział papież Franciszek, że po grecku młody znaczy nowy i odwrotnie słowo nowy oznacza młodego. W tym kontekście – zauważył Prymas w homilii – każda wspólnota szkolna naznaczona jest „nowością życia” i to nie tylko dlatego, że jej zasadniczą część stanowią przecież ludzie młodzi, ale także dlatego, że „podejmując trud nauczania i wychowania przygotowuje swoich wychowanków do przyszłego czyli nowego życia”.

Abp Polak powtórzył też za papieżem Franciszkiem, że tym, co sprawia, że nasze życie jest zawsze młode jest służba.

„Służba jest nowością Jezusa” – mówił.

„Jest stylem Tego, który nie tylko mówi, ale swym życiem i działaniem wszystko czyni nowe. Wzywa nas do pójścia za tą nowością, do jasnego opowiedzenia się za nią, do odważnego porzucenia utartych schematów, do zaangażowania, do działania, do odpowiedzi nowym życiem” – wskazał arcybiskup gnieźnieński zachęcając młodych do podążania taką właśnie drogą i dzielenia się swoimi talentami i zdolnościami z innymi.

Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Gnieźnie nosi imię Stanisława Mikołajczyka. Jego wizerunek wyhaftowano na poświęconym przez abp. Wojciecha Polaka sztandarze. Przywołując postać patrona Prymas podkreślił, że całe jego życie osobiste i społeczne zaangażowanie było bardzo konkretnym poświęcaniem się dla innych.

„W jego działaniu nie było nigdy nic z jakiegoś obsesyjnego poszukiwania własnej popularności, pragnienia bycia podziwianym przez innych czy też próżnego głoszenia i propagowania niemożliwych do spełnienia obietnic. Jego życiem była służba dla Polski, wiernej – jak sam mówił – wierze swych ojców i swej tradycji wolnościowej” – mówił na koniec abp Polak.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk

13 grudnia 2021