Gniezno: przed jubileuszem koronacji królewskich

Drugi z cyklu wykładów przygotowujących do przyszłorocznych obchodów 1000-lecia koronacji królewskich Bolesława Chrobrego i Mieszka II odbył się 16 marca w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Tym razem tematem wykładu i towarzyszącej mu wystawy był Kielich Koronacyjny zwany także Kielichem Dąbrówki – jeden z najcenniejszych w zbiorach placówki.

Kielich pochodzi z XII wieku i posiada bardzo rozbudowaną ikonografię ukazującą obraz idealnego społeczeństwa chrześcijańskiego realizującego harmonijną współpracę władzy świeckiej i kościelnej. Nazwę królewski zawdzięcza zarówno umieszczonym na nim scenom z Ksiąg Królewskich Starego Testamentu, jak i temu, że był być może używany przez arcybiskupów gnieźnieńskiej podczas koronacji królewskich Przemysła II i Wacława II Czeskiego. Druga nazwa – Kielich Dąbrówki związana jest z XVIII wiecznym napisem znajdującym się na spodzie stopy i wspominającym Dąbrówkę.

Tajemnice kielicha przybliżył uczestnikom wykładu dr hab. Michał Woźniak, prof. UMK w Toruniu, specjalista od złotnictwa. Zapraszamy do wysluchania rozmowy ↓↓↓

Zainaugurowany w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej cykl wykładów i wystaw wpisuje się w przygotowania do obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w 2025 roku. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim edukacja i upowszechnienie wiedzy nt. pierwszych koronacji królewskich, które odbyły się w 1025 roku w katedrze gnieźnieńskiej (wówczas budowli wczesnoromańskiej). Spotkania odbywają się co miesiąc z wyjątkiem wakacji. Ich tematyka obejmuje spektrum aspektów historycznych koronacji, które przybliżają profesorowie uczelni wyższych oraz pracownicy naukowi muzeów i archiwów.

Kolejny wykład odbędzie się 20 kwietnia. Historię i symboliką Drzwi Gnieźnieńskich zwanych królewskimi przybliżą dr hab. Monika Jakubek- Raczkowska i dr hab. Juliusz Raczkowski z UMK w Toruniu.

Bolesław Chrobry został koronowany w 1025 roku, najprawdopodobniej w Wielkanoc (18 kwietnia) w Gnieźnie, bo tam znajdowała się siedziba arcybiskupa gnieźnieńskiego, który obrzędu dopełnił. Gniezno było także centralnym grodem wczesnopiastowskiego państwa polskiego. Wkrótce po koronacji, 17 czerwca 1025 roku Bolesław Chrobry zmarł, a władzę przejął jego syn Mieszko II Lambert, który koronował jeszcze w tym samym 1025 roku.

W 2025 roku Gniezno będzie miejscem obchodów jubileuszowych tak świeckich, jak i kościelnych. Obok wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych adresowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci odbędą się m.in. katechezy formacyjne oraz we wrześniu 2025 roku XII Zjazd Gnieźnieński.

B. Kruszyk
Fot. Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
17 marca 2024