Gniezno: rozpoczęły się wykłady przed Rokiem Jubileuszowym 2025

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbył się 2 października pierwszy z dziewięciu zaplanowanych wykładów „Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”. Cykl ma pomóc w przygotowaniu do dobrego przeżycia Roku Jubileuszowego 2025 i obchodzonych w tym czasie rocznic – 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie i 1025-lecia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

O znaczeniu i przebiegu zbliżających się wydarzeń mówił w pierwszym wykładzie ks. dr Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Jak przyznał, Jubileusz 2025 będzie miał dla Świętowojciechowego Kościoła wyjątkowe znaczenie i będzie obfitował w celebracje liturgiczne, pielgrzymki, spotkania formacyjne oraz wydarzenia kulturalne.

„Chcemy na nowo przyjąć łaskę i nadzieję, które płyną z życia i męczeństwa św. Wojciecha, by kroczyć drogami, po których dziś i w przyszłości pragnie prowadzić nas Duch Święty. To właśnie wyraża jubileuszowe zawołanie: Służyć i dać życie. Pielgrzymi nadziei” – tłumaczył.

Słuchacze poznali symbolikę logo Roku Jubileuszowego oraz logo obchodów rocznicowych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Usłyszeli o znaczeniu jubileuszu w ujęciu historycznym oraz przesłaniu, jakie towarzyszy zbliżającym się obchodom. Jak podkreślił ks. Kwiatkowski, zawiera się ono w haśle „Pielgrzymi nadziei”, które zgodnie z intencją papieża Franciszka „przypomina nam, chrześcijanom, kim jesteśmy i zaprasza, byśmy w dzisiejszych uwarunkowaniach Kościoła i świata stawali się coraz bardziej ludźmi mocnymi nadzieją i budzącymi nadzieję”.

„W dzisiejszych uwarunkowaniach Kościoła i świata ujawnia się wyraźny deficyt nadziei w ludzkich sercach i w konsekwencji brakuje owoców Ducha Świętego w naszym życiu: miłości, radości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wierności, łagodności i opanowania. Papież szczególnie zwraca uwagę na brak cierpliwości i entuzjazmu w życiu dzisiejszych chrześcijan. Mówi o tym, jak bardzo grzeszymy przeciw cnocie nadziei: złymi tęsknotami, przygnębieniem, smutkiem, agresją, a gorzkie owoce są jakże bardzo dziś widoczne w formie zadawanych sobie nawzajem ran, krzywd, instrumentalnego traktowania drugiego, wykorzystywania słabszych, wojen i konfliktów zbrojnych. Stąd też problem w urzeczywistnianiu braterstwa, otwartości i służby we wspólnocie Kościoła” – mówił prelegent sięgając do nauczaniu papieża Franciszka i powtarzając za abp. Adrianem Galbasem, by nadziei nie mylić z łatwym optymizmem.

Wykład był też okazją do przedstawienia najważniejszych inicjatyw i wydarzeń Roku Jubileuszowego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Zostanie on otwarty uroczyście 29 grudnia w katedrze gnieźnieńskiej, a jego owocnemu przeżyciu służyć ma m.in. pielgrzymowanie do miejsc jubileuszowych, korzystanie z odpustów jubileuszowych, podejmowanie dzieł miłosierdzia, celebracja sakramentu pokuty i pojednania i pogłębianie duchowości eucharystycznej.

„Potrzebujemy bardzo żywej i mocnej nadziei, czyli zakotwiczenia życia w Bogu, aby wyzwolić się od zniewalającego przywiązania do tego, co doczesne, i od tzw. światowej duchowości, w której nie ma miejsca dla Boga, ponieważ sens życia człowieka sprowadza się do zaspokajania jego doczesnych potrzeb, pragnień i dążeń, rozwijając skrajny egocentryzm i instrumentalne traktowanie drugiego, nie wykluczając Boga” – mówił ks. Kwiatkowski, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że wszyscy potrzebują dziś odzyskać radość życia.

Rozpoczęte w gnieźnieńskim CEF wykłady odbywać się będą raz w miesiącu i potrwają do czerwca 2025 roku. Ich tematyka nawiązywać będzie do głównego przesłania Roku Jubileuszowego czyli nadziei. Kolejny wykład odbędzie się 6 listopada. O wierności Bogu jako fundamencie niezawodnej nadziei mówić będzie biblista ks. dr hab. Paweł Podeszwa. Wstęp na wykłady jest otwarty. Cykl organizują Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie wraz z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Wydziałem Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

B. Kruszyk KAI
Fot. ks. R. Malewicz

3 października 2024