Gniezno: spotkanie koordynatorów Fundacji św. Józefa

W Gnieźnie odbyło się dwudniowe spotkanie diecezjalnych i zakonnych koordynatorów Fundacji św. Józefa, powołanej przez KEP dla niesienia pomocy osobom skrzywdzonym w wyniku wykorzystania seksualnego w Kościele. Obok omówienia regulaminu grantowego na 2022 rok jego celem była integracja i wymiana doświadczeń.

Z koordynatorami spotkał się m.in. abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, który w poniedziałek 25 października towarzyszył im w czasie wieczornej dyskusji, a we wtorek 26 października odprawił Mszę św. na rozpoczęcie drugiego dnia warsztatów. W homilii, dając za przykład uczniów Jezusa, mówił o zaufaniu i wytrwaniu wbrew zniechęceniu i bezsilności, jakie może rodzić „słabość dobra w porównaniu z pozorną siłą zła – pozorną, ale nie nierzeczywistą”.

„W staraniach, jakie podejmujemy może się wydawać, że moc dobra, która podnosi człowieka skrzywdzonego, ciągle przegrywa z pozorną siłą zła, ale musimy zaufać, musimy być pewni, że na tej drodze chce nas mieć Chrystus, że ona prowadzi do zwycięstwa” – podkreślił abp Polak.

Jak dodał, zniechęcenie i poczucie bezsilności można również pogłębiać powolność i znikomość rezultatów „gdy podejmujemy wysiłek, a sprawy zdają się nie zmieniać”. Również wtedy – mówił Prymas – „trzeba w sobie wzbudzić zaufanie, bo wysiłek, który podejmujemy jest wysiłkiem koniecznym, jest wysiłkiem słusznym, jest niczym ziarno wrzucone w ziemię, które potrzebuje czasu, by wykiełkować”.

Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przypomniał również istotę posługi osób powołanych do pomocy osobom skrzywdzonym. Apelował o „nadzieję, która jest wytrwała i o cierpliwe sianie dobra”.

„Wasza obecność i towarzyszenie osobom skrzywdzonym mają sprawić, by przeżyły uzdrowienie. W tej posłudze i niesieniu wszelkiej pomocy chodzi o uzdrowienie, a nie o przykrycie ich ran, sprawienie, by się nie otwierały i mniej bolały” – mówił Prymas Polski.

W spotkaniu w Gnieźnie uczestniczyło 25 koordynatorów, w tym po raz pierwszy koordynatorzy w zakonach męskich, które przystąpiły do współpracy z Fundacją św. Józefa w marcu tego roku.

Pierwszy dzień wypełniła część warsztatowa, w której uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami, ale i niepokojami związanymi z pełnioną funkcją. Drugi dzień zdominowały dwa tematy – aplikowanie i rozliczanie grantów na rok 2022, co objaśniła Marta Titaniec, prezes Zarządu Fundacji św. Józefa oraz współpraca na linii koordynator-delegat-duszpasterz, której możliwości, ale i trudności omówił ks. Grzegorz Strzelczyk z zarządu fundacji. Z koordynatorami spotkał się także ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Warsztaty w Gnieźnie były drugim tego typu spotkaniem od czasu powstania Fundacji św. Józefa i powołania jej koordynatorów w poszczególnych diecezjach i zakonach męskich. Jak zapowiada Marta Titaniec, podobne zjazdy będą organizowane cyklicznie, co najmniej raz w roku, dają bowiem szansę szerszego spojrzenia na podejmowane wysiłki i zarazem rozeznania potrzeb i oczekiwań płynących z diecezji. Nie bez znaczenia jest również możliwość osobistego poznania się, integracji, wymiany doświadczeń i kontaktów, co sprzyja współpracy i efektywności w budowaniu systemu pomocy osobom skrzywdzonym zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzydiecezjalnym.

B. Kruszyk KAI
Fot. Fundacja św. Józefa

26 października 2021