Gniezno: spotkanie odpowiedzialnych za prewencję w Kościele

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie 9 czerwca br. odbyło się spotkanie dla osób odpowiedzialnych za prewencję w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Organizatorem szkolenia było Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie. Z uczestnikami spotkał się Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W poszczególnych diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, zarówno męskich, jak i żeńskich, w ostatnich latach powstały dokumenty dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w pracy duszpasterskiej, formacyjnej i edukacyjnej. Na spotkaniu w Gnieźnie, a wcześniej 1 czerwca w Częstochowie (w obu szkoleniach uczestniczyło 115 osób), podjęto próbę całościowego spojrzenia na system prewencji oraz przedstawiono wnioski z audytu opracowanych w tej materii dokumentów. Przygotowanie dokumentów, a tym bardziej strategia działań prewencyjnych nie może być bowiem jednorazową akcją, ale stałą troską Kościoła. Dokumenty i wynikające z nich działania, jak mówi ks. Wojciech Rzeszowski, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskie oraz współorganizator szkolenia, muszą być dostosowywane zarówno do zmieniających się norm prawnych, jak i wyzwań, które przynosi samo życie. W programie przewidziano również czas na spotkania w grupach i dzielenie się nabytym doświadczeniem oraz zaprezentowano najnowsze projekty dotyczące prewencji względem osób upośledzonych oraz dzieci w szkołach katolickich, które przygotowało Centrum Ochrony Dziecka. Mówiono też o współpracy diecezji i zakonów z Fundacją Świętego Józefa KEP przy realizacji działań prewencyjnych w lokalnych środowiskach kościelnych.

Z uczestnikami szkolenia spotkał się abp Wojciech Polak Prymas Polski. Podziękował wszystkim odpowiedzialnym za działalność prewencyjną w diecezjach i wspólnotach zakonnych oraz tym, którzy pracowali nad przeprowadzeniem audytu wspomnianych dokumentów dotyczących ochrony dzieci i młodzieży. „Chodzi o to, by z jednej strony wciąż podnosić jakość prewencji, z drugiej zaś dbać o jej ciągłość” – mówił Prymas.

ks. R. Malewicz

9 czerwca 2022