Gniezno: święto wielkopolskich strażaków

„Służąc Bogu zdobywa się siły do służby ludziom, a wchodząc przez służbę strażacką w trudy, niebezpieczeństwa, wszystko to, co związane ze służbą ludziom otwiera na Boga” – mówił bp Radosław Orchowicz do strażaków uczestniczących 19 maja w Gnieźnie w Wojewódzkich Wielkopolskich Obchodach Dnia Strażaka.

Uroczystości z udziałem zastępów i władz Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej, koncelebrowana przez kapelana wielkopolskich strażaków ks. Mateusza Droba z Poznania. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz, który w homilii przyznał, że niebezpodstawnie strażacy cieszą się ogromnym szacunkiem i wygrywają wszelkie rankingi dotyczące zaufania społecznego.

„Wasze oddanie, gotowość, altruizm, odwaga, zdolność ofiarowania siebie zostają dostrzeżone i ludzie słusznie są z was dumni” – cytował św. Jana Pawła II dodając, że właśnie te wartości wraz z profesjonalizmem, wyszkoleniem i konsekwencją sprawiają, że strażacy nie muszą robić żadnych kampanii „bo każdy ma to przekonanie, że po prostu jesteście, towarzyszycie nam i można na was liczyć w najtrudniejszych chwilach życia”.

Biskup pomocniczy gnieźnieński wskazał też na patrona strażaków św. Floriana, żołnierza rzymskiego, który w czasie prześladowań chrześcijan w IV wieku nie wyrzekł się wiary w Chrystusa, za co poniósł śmierć męczeńską i dziś – mimo upływu tylu stuleci – wciąż jest wzorem męstwa, konsekwencji i wierności w wyznawaniu wiary.

„Stajemy przecież w sytuacjach, w których i on został postawiony. Są to niebezpieczeństwa związane nie tylko z domagającą się odwagi i poświęcenia służbą, ale także ze świadectwem naszego codziennego życia, budowania go i wyznawania na fundamencie objawionych przez Chrystusa wartości. Może dziś nie grozi nam śmierć za odważne i konsekwentne wyznawanie naszej wiary, ale ciągle jesteśmy kuszeni, by w codziennych, często drobnych sprawach nie stawiać tak radykalnie i jednoznacznie na Chrystusa i Jego wymagania, ale szukać kompromisów, usprawiedliwień, obejść, bo tak podobno wypada, bo tego niby się od nas oczekuje, bo wtedy jest łatwiej żyć, bo niejednokrotnie unikamy w ten sposób zaszufladkowania, wyśmiania czy kpin” – mówił bp Orchowicz,

Strażacy prosili o bezpieczeństwo dla siebie i tych, których w trudnych życiowych sytuacjach ratują. Modlili się również za zmarłych kolegów oraz zmarłego w ubiegłym roku kapelana strażaków kujawsko-pomorskich st. bryg. w stanie  spoczynku śp. ks. Zenona Rutkowskiego.

W uroczystości uczestniczyła bryg. Marta Kacprzycka, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, pierwsza kobieta w historii PSP na czele komendy powiatowej, która w czasie liturgii słowa odczytała przewidziany na dziś fragment z Dziejów Apostolskich. W katedrze gnieźnieńskiej obecne były także poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Wielkopolski.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk