Gniezno: sztandar dla Żywego Różańca

Licząca ponad sto osób wspólnota Żywego Różańca z parafii pw. św. Michała Kozala BM otrzymała nowy sztandar. Jego poświęcenia dokonał proboszcz parafii ks. Krzysztof Stanula CSMA. W uroczystości uczestniczył także generał michalitów ks. Kazimierz Radzik CSMA.

Uroczystość odbyła się 3 maja, w święto NMP Królowej Polski, u początku miesiąca dedykowanego Matce Bożej. W homilii ks. Stanula podkreślił, że Maryja zawsze orędowała za naszą Ojczyzną – była z nami u początku, gdy Polska przyjmowała chrzest, była w czasach, gdy śpiewano Bogurodzicę, czuwała, gdy król Jan Kazimierz oddawał Polskę w jej Matczyną opiekę, była wreszcie w czasach zaborów i zawieruch wojennych. Była także wczasie Ślubów Jasnogórskich Narodu składanych pod przewodem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia – przypomniał ks. Stanula – przeniknął wszystkie problemy tamtych czasów. Te problemy – dodał – są aktualne i dziś. „Zastanówmy się i spróbujmy coś z tym zrobić” – zachęcał proboszcz.

W Eucharystii uczestniczyli liczni parafianie. Liturgię uświetniła Orkiestra Dęta z Miejsca Piastowego, która zagrała także podczas tegorocznych uroczystości świętowojciechowych. Poświęcony sztandar Żywego Różańca wykonały gnieźnieńskie siostry karmelitanki bose. Jego awers przedstawia Matkę Bożą Fatimską na niebieskim tle otoczoną napisem: ,,Matko Niepokalanie Poczęta módl się za nam Gniezno 2014”, natomiast rewers posiada białe tło, a na nim inicjały maryjne oraz napis ,,Wspólnota Żywego Różańca parafii bł. Michała Kozala Jerycho”.

8 maja 2014