Gniezno: w ramach wizyty studyjnej w Polsce

W Gnieźnie gościli 6 czerwca członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Nauczycieli Akademickich Austrii KAVÖ. Organizacja jest oddziałem austriackiej Akcji Katolickiej, a organizowany co roku wyjazd studyjny ma na celu spotkanie i wymianę myśli z duchownymi, społecznikami, ludźmi nauki i polityki goszczącego ich kraju. Podczas wizyty w Gnieźnie goście z Austrii spotkali się m.in. z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem.

Spotkanie w Gnieźnie było ostatnim w programie tygodniowego wyjazdu studyjnego, który rozpoczął się 31 maja w Warszawie. W kolejnych dniach Austriacy mieli okazję spotkać się m.in. z byłą ambasador RP w Wiedniu prof. Ireną Lipowicz, rzecznikiem prasowym KEP ks. Leszkiem Gęsiakiem SJ oraz byłym jezuitą dr. Stanisławem Obirkiem, zapoznając się zarówno z sytuacją polityczną i społeczną Polski, jak i obecną sytuacją Kościoła. Tematy te poruszono również w czasie debaty na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z udziałem: prof. Joanny Kubaszczyk, prof. Cezarego Kościelniaka oraz ks. prof. Mieczysława Polaka. Przed przyjazdem do Gniezna odwiedzili również warszawskie Muzeum Żydowskie POLIN oraz Toruń.

Podczas wtorkowego spotkania z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem dyskutowano m.in.: o roli Kościoła w dialogu ponadpolitycznym, obecnej sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju oraz wojnie na Ukrainie i pomocy, jaką uchodźcy otrzymali w Polsce, także w archidiecezji gnieźnieńskiej. Metropolita gnieźnieński przypomniał znaczenie Gniezna dla historii Polski i Kościoła w Polsce akcentując zwłaszcza jego duchową rolę zarówno u początków, jak i w czasach rozbiorowych i wojennych. Wspominając słynny Zjazd Gnieźnieński w roku 1000 mówił o wielowiekowej tradycji, która jest kontynuowana choćby poprzez organizację nowożytnych kongresów gromadzących laikat nie tylko z Polski, ale i Europy.

Członkowie KAVÖ spotkali się również z dr Teresą Kowalczyk, przewodniczącą Wydziału Katechetycznego, która naświetliła temat nauczania religii w naszym kraju, zwracając uwagę na potrzebę jakościowo dobrej katechezy parafialnej oraz włączanie i aktywniejsze uczestnictwo  rodziców w przygotowaniu dzieci do przyjęcia sakramentów. Wartościowe i potrzebne jest również – podkreśliła – rozwijanie oferty konferencji i warsztatów dla osób dorosłych i młodzieży.

W czasie pobytu w Gnieźnie goście z Austrii zwiedzili również zabytki Wzgórza Lecha, w tym katedrę gnieźnieńską, gdzie mieli okazję przyjrzeć się m.in. romańskim XII-wiecznym Drzwiom Gnieźnieńskim.

B. Kruszyk
Fot. ks. J. Kapelak, Petr Slouk