Gniezno: walentynkowa modlitwa

We wspomnienie św. Walentego, w dedykowanej mu kaplicy w katedrze gnieźnieńskiej wystawiona została specjalna księga intencji, do której można było wpisać podziękowania i prośby. Wieczorem we wszystkich intencjach odprawiona została Msza święta.

„Stało się już tradycją, że w walentynki zapraszamy wszystkich, którzy poszukują miłości, i którzy są w miłości szczęśliwi, do modlitwy za wstawiennictwem św. Walentego i wpisania do księgi intencji swojego świadectwa, podziękowań i próśb. To chyba najlepszy prezent jaki możemy ofiarować naszym najbliższym” – mówi Ewelina Goździewicz z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, które jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia.

Walentynkowa księga cieszy się co roku sporym zainteresowaniem. Wpisują się do niej zarówno młodzi, jak i starsi. Głównie, by podziękować za małżonków, dzieci, wnuczęta i rodzinę. Wśród podziękowań znaleźć można także prośby o umocnienie małżeństwa, pokonanie trudności i kryzysów, zdrowie dla małżonka oraz dobry wybór żony lub męża. „Nie sprawdzaliśmy, czy św. Walenty jest skuteczny, ale po ilości wpisów i osób, które przychodzą pomodlić się za jego wstawiennictwem, można sądzić, że tak” – dodaje Ewelina Goździewicz.

Inicjatywę popiera proboszcz i kustosz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz. Jak przyznaje, w zalewie wszechobecnej komercji warto przypomnieć sobie postać tego szczególnego świętego.

Księga intencji wraz z modlitwą do św. Walentego wystawiona była w katedralnej kaplicy do późnego popołudnia. Wieczorem we wszystkich wpisanych intencjach sprawowana była w katedrze gnieźnieńskiej Msza święta. Walentynki z św. Walentym organizuje Porozumienie ,,Gniezno dla Życia” i gnieźnieńska parafia archikatedralna.

bgk KAI

15 lutego 2014