Gniezno: wkrótce obóz studentów FDNT

Integracja, wycieczki, zwiedzanie regionu, ale też czas na zatrzymanie się, modlitwę i rozmowę na poważniejsze tematy – tak będą wyglądały obozy zaplanowane latem dla stypendystów Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Już 9 lipca w Gnieźnie rozpocznie się pierwszy obóz – dla studentów. Zainaugurowany zostanie Mszą św., którą w gnieźnieńskiej katedrze odprawi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Obóz pod hasłem „Powrót do źródeł” potrwa do 15 lipca.

W wakacyjnym wypoczynku z Fundacją weźmie udział ok. 650 studentów zrzeszonych w 16 wspólnotach akademickich w różnych miastach w Polsce. – To większe miasta, jak Kraków, Warszawa, czy Wrocław, ale też mniejsze jak Płock czy Szczecin – precyzuje Monika Wójcik. W obozie uczestniczyć też będzie kilkudziesięciu wolontariuszy – księży, sióstr zakonnych i absolwentów programu stypendialnego.

Obóz będzie miał charakter integracyjny i formacyjny a także, częściowo, naukowy. Studenci będą zakwaterowani w Gnieźnie, w szkołach. W trakcie obozu zaplanowany jest dzień skupienia w Licheniu a także wycieczki objazdowe po okolicy, w celu poznawania kultury i regionu. Stypendyści odwiedzą min. Biskupin, Powidz, Ostrów Lednicki czy Kruszwicę. – To wszystko będzie możliwe dzięki zaangażowaniu urzędów województw wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego a także gminy i starostwa powiatowego w Gnieźnie – mówi Monika Wójcik.

W ramach obozu odbędą się też konferencje o. Tomasza Nowaka OP, spotkania z Dominiką i Krzysztofem Dębińskimi, koncert Siewców Lednicy oraz Chóru i Orkiestry Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Koncerty skierowane będą również do mieszkańców Gniezna. – To też forma dziękczynienia – mówi Monika Wójcik i dodaje, że obozy wakacyjne to nie tylko okazja dla stypendystów do poznawania miejsca i regionu ale też dla mieszkańców danego miejsca do poznawania stypendystów; zobaczenia, że Fundacja naprawdę wspiera konkretne osoby.

Wyrazem tego będzie również niedziela świadectw, 14 lipca. Stypendyści pojawią się w kilkunastu parafiach w Gnieźnie, gdzie będą uczestniczyli w Eucharystii. Po liturgii spotkają się z gnieźnieńskimi rodzinami, które już zaprosiły ich na obiad.

W piątek 12 lipca odbędzie się tradycyjne forum stypendystów. To specjalny czas przeznaczony na rozmowę nt. formacji w Fundacji, programu stypendialnego i życia we wspólnotach. Tematy, które się pojawiają proponowane są przez samych studentów. To również okazja do proponowania konkretnych rozwiązań.

KAI
Fot. Janusz Gietka/FDNT

7 lipca 2024