Gniezno: XIV Festiwal Twórczości Religijnej Osób z Niepełnosprawnością

W centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbył się 20 maja XIV Festiwal Twórczości Religijnej Osób z Niepełnosprawnością „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników, którym na początku spotkania błogosławił i dobrej zabawy życzył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę się z wami spotkać” – mówił abp Polak odpowiadając razem z obecnymi słowami piosenki, co to znaczy i po czym poznać, że jesteśmy Kościołem. Kościołem, który wzorem swojego Mistrza, otacza troską i miłością wszystkich, szczególnie tych najbardziej potrzebujących. Hasło trwającego roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, które wyznaczyło także festiwalowy temat, to – jak przypomniano – wezwanie do wspólnego przemierzania drogi, do aktywnego budowania wspólnoty, do pokonywania barier i przełamywania różnic. Archidiecezjalny Festiwal Twórczości Religijnej Osób z Niepełnosprawnością – napisał we wstępie do festiwalowej publikacji ks. dr Remigiusz Malewicz z Wydziału Katechetycznego gnieźnieńskiej Kurii – jest pięknym obrazem właśnie tak rozumianego uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. „Osoby chore, cierpiące, z niepełnosprawnością są bowiem częścią Kościoła, są Kościołem. Oczekują one wielorakiem pomocy, szczególnie jednak oczekują bliskości i wysłuchania, akceptacji i miłości, przestrzeni do działania i towarzyszenia”.

Razem z ks. Malewiczem festiwalowy koncert prowadziła dr Teresa Kowalczyk, przewodnicząca Wydziału Katechetycznego, która dziękowała wszystkim artystom, autorom nadesłanych na festiwal prac plastycznych, wokalistom i muzykom, którzy specjalnie na tą okazję przygotowali występy artystyczne, a także pomagającym im opiekunom i nauczycielom religii. Jak mówiła, doroczne spotkanie jest radosnym i integrującym wydarzeniem, włączającym osoby z niepełnosprawnością w duszpasterską działalność Kościoła i pokazującym jak wspaniałym dobrem jest ich obecność, świadectwo i twórczość.

Podobnie jak w latach ubiegłych festiwal miał formę przeglądu piosenek i małych form scenicznych oraz wystawy wspomnianych prac plastycznych nawiązujących do hasła przewodniego tegorocznej edycji. Efekty wielodniowych przygotowań, a także umiejętności plastyczne, zaprezentowali wychowankowie z kilkunastu szkół, ośrodków, zakładów i warsztatów z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. W tegorocznej edycji uczestniczyły placówki:

• Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Gnieźnie
  • Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gnieźnie
  • Zespół Szkół Specjalnych we Wrześni
  • Dom Pomocy Społecznej w Łopiennie
  • Warsztat Terapii Zajęciowej w Kłecku
  • Warsztat Terapii Zajęciowej Radosne Serca w Bielicach
  • Wspólnota Wiara i Światło „Promyczki” we Wrześni
  • Zespół Szkół Specjalnych w Żninie
  • Zespół Szkół im. M. Kotańskiego w Inowrocławiu
  • Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy „Arka” we Wrześni
  • Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Gnieźnie
  • Warsztat Terapii Zajęciowej we Wrześni
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kłecku
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzelnie
  • Szkoła Specjalna Przysposabiająca w Zespole Szkół w Ratajach
  • Iva Ziegenhagen ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży

Festiwal zorganizował Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie przy wsparciu Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie oraz Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Przegląd rokrocznie obejmuje swoim zasięgiem placówki kształcenia i wychowania specjalnego, warsztaty terapii zajęciowej, domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze z terenu całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk, ks. R. Malewicz