Gniezno: zjazd ceremoniarzy

W sobotę 30 listopada w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbył się zjazd ceremoniarzy archidiecezji gnieźnieńskiej. Uczestniczyło w nim 22 ceremoniarzy z różnych parafii. Po powitaniu przez rektora PWSD ks. dr. Przemysława Kwiatkowskiego, głos zabrał ks. inf. Jerzy Stefański, ceremoniarz pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny, który podzielił się wspomnieniami, ale i doświadczeniem tamtych pamiętnych wydarzeń. Uczestnicy wysłuchali też krótkiej konferencji o duchowym przeżywaniu liturgii. Następnie przeszli do katedry, gdzie w czasie warsztatów poznawali specyfikę służenia przy ołtarzu w bazylice prymasowskiej. Uczestniczyli także w Mszy świętej, a po jej zakończeniu, wrócili do seminarium, gdzie zjedli obiad z klerykami i mieli okazję porozmawiać i zobaczyć z bliska, jak wygląda ich codzienne życie. Ostatnim punktem spotkania było dzielenie się doświadczeniem posługi w parafii oraz modlitwa brewiarzowa w kaplicy seminaryjnej. Po niej chętni pomogli w asyście podczas celebrowanych tego dnia w katedrze gnieźnieńskiej pierwszych nieszporów adwentowych, inaugurujących także duchowe przygotowania archidiecezji gnieźnieńskiej do przyszłorocznego nawiedzenia Obrazu Matki Jasnogórskiej. W czasie spotkania ceremoniarzom towarzyszył diecezjalny duszpasterz LSO ks. Ryszard Gilas.

4 grudnia 2019