Gniezno: zjazd patrologów
W Gnieźnie odbył się 36. Zjazd Sekcji Patrystycznej działającej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej KEP. W spotkaniu zorganizowanym w dniach 22-24 września uczestniczyło 60 patrologów i badaczy wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa. Tematem wygłoszonych referatów i komunikatów była antropologia duchowa Ojców Kościoła.
Zastanawiano się w jaki sposób pisarze pierwszych wieków Kościoła postrzegali całego człowieka, zarówno w jego sferze cielesnej, jak i duchowej. W licznych wystąpieniach prelegentów pojawiały się zatem tematy, w których zwracano uwagę na godność ciała ludzkiego, wpływ ciała, duszy i woli na wybór człowieka pomiędzy dobrem a złem, przebóstwienie człowieka, albo też udział ciała ludzkiego w szczęściu nieba. Uzupełnieniem i pogłębieniem wystąpień były ożywione dyskusje towarzyszące poszczególnym referatom.
Do tematu zjazdu nawiązał także abp Wojciech Polak, który spotkał się z patrologami w drugim dniu zjazdu. W homilii Mszy św. inaugurującej obrady pytał za autorem Psalmu 8, czym jest człowiek, podkreślając, że pytanie to wydaje się być współcześnie, w dobie szybko zmieniającego się świata i wyobrażenia o nim, w dobie wielości opinii i poglądów na temat człowieka – jednym z zagadnień najbardziej palących. Szczególnie, że chrześcijańskie rozumienie człowieka, na którym przecież wyrosła cywilizacja zachodnia, jest coraz częściej zapomniane lub ukazywane jako naiwne, a nawet nietolerancyjne i zagrażające samemu człowiekowi.
„Szukając odpowiedzi na to pytanie trzeba pamiętać o kontemplacji prawdy, o poznaniu i przyjęciu rozumem i wiarą prawdy o człowieku. Chodzi bowiem o człowieka, o każdego i o całego człowieka. On sam, z kolei często, dziś pewnie jeszcze częściej niż wcześniej – jak to celnie uchwycił Sobór Watykański II – przedstawia wiele różnych, a nawet sprzecznych opinii o sobie samym, w których albo uważa siebie za normę absolutną, albo deprecjonuje się aż do rozpaczy, stając się przez to niezdecydowany i lękliwy. Potrzebuje więc przypomnienia i potrzebuje upomnienia. Potrzebuje, by za św. Augustynem powtarzać, że rozumuje i osądza, że odróżnia dobro od zła. Pod tym względem został stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Posiada zatem coś takiego, czego nie mają zwierzęta. Człowiek ma też zapisaną w sercu zdolność, by rozpoznać wolę Boga i słuchać Go” – mówił Prymas dodając jednak, że nie jest to jak dobrze wiemy cała prawda o człowieku. „Dumne oczy i serce nadęte, ta pochodnia występnych jest grzechem. Nic tak bowiem nie zniekształca Bożego obrazu w nas jak pycha – przypomniał dalej dodając, że to z jej powodu i w jej imię rodzi się pokusa, by pracowitość mylić z pracoholizmem, słuszną troskę z pożądliwością opartą na fałszu i kłamstwie, a miłość z pogardą dla drugiego, skoro w naszych ludzkich oczach bliźni nie znajduje łaski” – dodał.
Nowością podczas zjazdów jest prezentacja doktoratów obronionych na różnych polskich i zagranicznych uczelniach w poprzedzającym spotkanie roku akademickim. Ze środowiska gnieźnieńskiego związanego z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu swoją dysertację przedstawił ks. dr Jarosław Bogacz, który w ubiegłym roku obronił pracę na temat: „Recepcja opowiadania o mitycznym ptaku Feniksie w literaturze patrystycznej oraz ikonografii chrześcijańskiej”.
Ważnym momentem zjazdu było także uhonorowanie jubileuszu 70-lecia życia i 35-lecia pracy naukowej ks. prof. dra hab. Augustyna Eckmanna z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zasłużonego dla patrologii badacza, zwłaszcza pism św. Augustyna. Na tę okazję przygotowano specjalny numer Vox Patrum, czasopisma naukowego wydawanego przez KUL, cieszącego się uznaniem nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. W uroczystości wziął udział Prymas Polski. Sam Jubilat wyraził radość, że swój Jubileusz może obchodzić w Gnieźnie, gdzie odbył się chrzest Polski i gdzie swój początek ma polska państwowość. Zaznaczył jednocześnie, że na kapłana wyświęcił go pochodzący z Gniezna biskup pelpliński Józef Kazimierz Kowalski.