Golina: obchody katyńskie

W Golinie uczczono 75. rocznicę mordu katyńskiego. Uroczystości odbyły się 15 kwietnia z udziałem żołnierzy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, pocztów sztandarowych, kombatantów, przedstawicieli władz i przede wszystkim uczniów miejscowej szkoły podstawowej.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się Mszą św. celebrowaną przez proboszcza ks. Andrzeja Urbańskiego i ks. prałata Mariana Górskiego w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Po wspólnej modlitwie uczestnicy przemaszerowali pod obelisk upamiętniający Michała Kobylińskiego i wszystkie ofiary mordu katyńskiego. Tam odbyła się centralna część uroczystości. Po okolicznościowych przemówieniach uczniowie miejscowej szkoły podstawowej zaprezentowali specjalny montaż słowno-muzyczny. Odbył się również apel pamięci. Na cześć pomordowanych oddano salwę honorową, a pod upamiętniającym ich pomnikiem złożono kwiaty. Szczególną rangę obchodom nadała obecność żołnierzy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. W uroczystości uczestniczyli również: Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSGE im. S. Staszica w Koninie, Grupa  Rekonstrukcyjna z II Liceum im. K.K. Baczyńskiego w Koninie, władze gminne, przedstawiciele powiatu konińskiego, organizacje, poczty sztandarowe kombatantów, szkół, jednostek OSP, zuchy, harcerze oraz społeczność lokalna. Podsumowaniem uroczystości była okolicznościowa wystawa, która zwieńczyła tegoroczne obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej w Golinie.

BK
Fot. K. Nowakowska, P. Ciesielski