Golina u św. Faustyny

Dzieci pierwszokomunijne z Goliny wraz z rodzicami pielgrzymowały do rodzinnej parafii św. siostry Faustyny Kowalskiej. W kościele, w którym została ochrzczona i przystąpiła do pierwszej Komunii św., przeszły przez Bramę Miłosierdzia i modliły się Koronką.

W 1905 roku w parafii Świnice Warckie (sąsiednia diecezja włocławska, dekanat uniejowski), we wsi Głogowiec, urodziła się, znana dziś na całym świecie Apostołka Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyna (Helena) Kowalska. W miejscowym kościele parafialnym została ochrzczona. Tutaj też odbyła pierwszą spowiedź (pamiątką tego wydarzenia jest konfesjonał z XIX wieku) i przyjęła pierwszą Komunię św. Będąc w zakonie tylko jeden raz przyjechała do rodzinnego domu i parafii. To był luty 1935 roku. Odwiedziła wówczas chorą matkę. Wzięła udział we Mszy św. W ostatnim dniu pobytu, podczas modlitwy w kościele, ujrzała Pana Jezusa, który rzekł do niej: „Wybranko moja, udzielę Ci jeszcze większych łask, abyś była świadkiem, przez całą wieczność, nieskończonego miłosierdzia mojego”. Tak w telegraficznym skrócie można streścić najważniejsze momenty z życia Apostołki Bożego Miłosierdzia, wiążące się z jej rodzinnymi stronami. Dla podkreślenia wagi tego miejsca 25 września 2002 roku ówczesny biskup włocławski Bronisław Dembowski ustanowił w Świnicach Warckich Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. s. Faustyny.

W sobotę 11 czerwca właśnie do tego wyjątkowego miejsca udały się dzieci pierwszokomunijne z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie wraz z rodzicami i katechetką s. Laurencją Chodźko CSDP. Trzecioklasiści na wzór corocznych pielgrzymek dzieci z bratniej diecezji włocławskiej odbyły swoją, także wyjątkową. W Świnicach Warckich przeszli przez Bramę Miłosierdzia, podziwiali zabytkowy kościół parafialny pw. św. Kazimierza Królewicza. Odmówili tam Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlili się przed relikwiami i wizerunkiem św. s. Faustyny. Następnie wzięli udział w uroczystej koncelebrowanej Mszy św., do której przygotowali oprawę liturgiczną. Eucharystię sprawowali golińscy duszpasterze: proboszcz – ks. dziekan Andrzej Urbański, ks. prałat Marian Górski i ks. wikariusz Artur Kazecki. Po Mszy św. wysłuchali prelekcji o życiu i posłudze s. Faustyny. Potem młodzi pielgrzymi wraz z rodzicami adorowali relikwie świętej. Później modlili się w nowej części świątyni. Następnie grupa z Goliny udała się do Głogowca, w którym to mieści się dom urodzin Apostołki Bożego Miłosierdzia.

Fot. P. Ciesielski
źródło: www.diecezjawloclawek.pl