Gościmy pielgrzymów

U św. Wojciecha w Gnieźnie zatrzymała się w poniedziałek pielgrzymka z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Z pątnikami modlił się bp Krzysztof Zadarko. Szelejewo w parafii Gąsawa gościło z kolei pielgrzymów z Kościerzyny. W niedzielę odwiedził ich Prymas Polski.

Komentując przy grobie św. Wojciecha słowa z Ewangelii: „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo”, bp Zadarko zwrócił uwagę pielgrzymów na znaczenie ducha ofiary, którego brak rodzi trudną do zniesienia samotność. „Zwróćmy uwagę na to ziarno, które zostaje samo. Wielu z nas dopada dziś choroba samotności. Można nawet powiedzieć, że jest ona chorobą cywilizacyjną. Nie oznacza ona koniecznie izolacji fizycznej, ale taki stan ducha, w którym człowiek nie ma więzi z drugim człowiekiem. Taka samotność może wydarzyć się również w małżeństwie, rodzinie, wspólnocie zakonnej, parafialnej, w gronie znajomych” – mówił biskup. Szukając przyczyn pogłębiającej się samotności współczesnego człowieka, bp Zadarko powiedział: „Nie budujmy naszego życia, koncentrując wyłącznie na sobie całą swoją uwagę, całą swoją miłość, swoje marzenia i plany. Niestety żyjemy dziś w cywilizacji totalnie egoistycznej. Liczą się tylko «ja», «moje plany», «moja samorealizacja». Ten, który jest obok, jeśli nawet nam pasuje, to tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Jesteśmy cywilizacją skrajnego indywidualizmu, a od niej już niedaleko do cywilizacji samotności” – mówił biskup pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski. Pielgrzymka koszalińsko-kołobrzeska jest jedną z najdłuższych. W Gnieźnie zatrzymuje się co roku. Na Jasną Górę dotrze 13 sierpnia.

W archidiecezji gnieźnieńskiej gościli też pielgrzymi z diecezji pelplińskiej, a dokładnie z Kościerzyny, którzy w niedzielę 4 sierpnia zatrzymali się na nocleg w Szelejewie w parafii Gąsawa. Wieczorem spotkał się z nimi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Goszcząca u nas grupa to grupa kaszubska nie zabrakło więc kaszubskich pieśni, oczywiście ku czci Matki Bożej.

KAI, BK
Fot. ks. W. Parfianowicz, ks. J. Kapelak (video)

5 sierpnia 2019