Gościnny Kazachstan

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Kamyszence, nazywanej „Małą Częstochową” lub „Małą Polską” gromadzi co roku wiernych z bliższych i dalszych zakątków Kazachstanu. W tym roku jednej z pątniczych grup przewodzili alumni gnieźnieńskiego seminarium duchownego.

Diakon Maciej Jasiński i kleryk Daniel Leszczyński odbywają właśnie misyjną praktykę w Kazachstanie. Pracują w diecezji Astana, której ordynariuszem jest pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej abp Tomasz Peta. Miesięczny pobyt to przede wszystkim posługa Słowa, praca w odwiedzanych parafiach i poznawanie tamtejszej wspólnoty Kościoła, która żyje i rozwija się w niełatwych warunkach.

Jednym z najważniejszych wydarzeń pobytu był odpust w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Kamyszence, która nazywana jest „Małą Częstochową” albo „Małą Polską”, a to z tego względu, że większość jej mieszkańców ma polskie korzenie. Uroczystościom przewodniczył abp Miguel Mauri Buendía, nuncjusz apostolski w Kazachstanie. Obecny był także abp Tomasz Peta. Na sumę odpustową przybyło pieszo wielu pielgrzymów z okolicznych miejscowości (w tym także ze stolicy kraju, Astany). Jednej z pątniczych grup przewodzili nasi seminarzyści. Po wspólnej modlitwie – jak miejscowa tradycja każe – zgromadzeni wierni świętowali przy zastawionym regionalnymi potrawami stołach.

BK

25 sierpnia 2014