Goślinowo: XXII Bieg im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W czwartek 19 października w Szkole Podstawowej im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej w Goślinowie odbył się Dzień Patrona oraz XXII Bieg im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, tego dnia bowiem przypadała 39. rocznica jego męczeńskiej śmierci kapłana.

W czwartek 19 października w Szkole Podstawowej im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej w Goślinowie odbył się Dzień Patrona. Na początku uroczystości dyrektor Beata Szuszkiewicz powitała wszystkich uczestników. Następnie nauczyciel historii Tomasz Gniazdowski przedstawił zgromadzonym sylwetki dwóch bohaterów, którzy zostali włączeni w poczet patronów szkoły. Pierwszym z nich jest por. Józef Pawłowski, absolwent szkoły podstawowej w Goślinowie, żołnierz kampanii wrześniowej, zamordowany w Katyniu w 1940 r. Kolejnym jest natomiast Andrzej Zawada, rolnik, obrońca Kłecka, rozstrzelany przez Niemców w 1939 r. Warto dodać, że pan Andrzej to pradziadek jednej z uczennic szkoły. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się pod pomnik Obrońców Wartości – Bóg, Honor, Ojczyzna, który znajduje się przed szkołą. Dzieci z klasy 1, wzorem poprzednich lat, złożyli pod pomnikiem kapsułę z ziemią pochodzącą z Katynia. Kolejnym punktem uroczystości był XXII Bieg im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki (tego dnia przypadała 39. rocznica jego męczeńskiej śmierci). W zawodach uczestniczyło 71 uczniów (klasy 1-8). Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowym medalem. Po sportowych zmaganiach przyszła pora na projekt edukacyjny pod kierunkiem Tomasza Gniazdowskiego. Polegał on na zdobywaniu przez uczestników informacji o życiorysach poszczególnych patronów szkoły. Owoc tego przedsięwzięcia stanowią prace plastyczne, których fotografie zamieszczamy poniżej. Zwieńczeniem projektu było spotkanie z gośćmi honorowymi – potomkami naszych Patronów –  Grzegorzem Pawłowskim, Romanem Manuszakiem oraz Marią Gorczyńską, Hanną Wierzbicką, a także Dariuszem Hajduszakiem. Podzielili się oni historią swoich przodków. Wydarzenie uświetnił krótki wykład dr. Marka Szczepaniaka z Archiwum Państwowego, który przedstawił zebranym dokumenty dotyczące historii szkoły w Goślinowie oraz naszych patronów.

H. Muraszko
20 października 2023