„Historia Gniezna pisana muzyką” u franciszkanów

W sobotę 7 października o 19.00 w Kościele klasztornym franciszkanów pw. Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego w Gnieźnie odbędzie się koncert „Historia Gniezna pisana muzyką” w ramach Tygodnia św. Franciszka. Ważnym elementem programu będzie wykonanie utworu „Requiem” Franciszka Ścigalskiego (1782-1846), gnieźnieńskiego kompozytora oraz kapelmistrza orkiestry.

Miasto Gniezno ma bardzo bogatą historię muzyczną. Świadczą o tym zachowane w Archiwum Archidiecezjalnym muzykalia, ale także szereg opracowań naukowych, między innymi: prof. Danuty Idaszak, ks. Władysława Zientarskiego czy prof. Aliny Mądry. Przy Katedrze gnieźnieńskiej do 1914 roku działał zespół muzyczny, który swoimi wykonaniami uświetniał wydarzenia religijne i świeckie, ciesząc przy tym lokalnych melomanów. Dzięki działalności i staraniom muzykolożki oraz instrumentalistki – Ewy Pilarskiej-Banaszak po 119 latach Capella Musica Gnesnensis – reaktywowany zespół instrumentalny zabrzmi dla mieszkańców i miłośników Gniezna.

7 października 2023 roku o 19.00 w Kościele klasztornym franciszkanów pw. Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego w Gnieźnie odbędzie się koncert „Historia Gniezna pisana muzyką” w ramach Tygodnia św. Franciszka organizowanego przez Fundację Zakłady Kórnickie. W trakcie koncertu organizatorzy przybliżą słuchaczom historię zespołu działającego przy Katedrze gnieźnieńskiej. Ważnym elementem programu będzie wykonanie utworu „Requiem” Franciszka Ścigalskiego (1782-1846), gnieźnieńskiego kompozytora oraz kapelmistrza orkiestry. W repertuarze znajdą się także dzieła wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne Wolfganga Amadeusza Mozarta (1756-1791).

W trakcie koncertu instrumentalistom Capella Musica Gnesnensis towarzyszyć będzie zespół wokalny „Minimus” pod dyrekcją Sławomiry Raczyńskiej.

2 października 2023