Idźcie i głoście

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpocznie się realizacja Programu Duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok liturgiczny 2016/2017. Zachęca on do podjęcia tematu skutków i owoców wcześniejszego zjednoczenia z Chrystusem, a nawiązując do nauczania papieża Franciszka, wzywa do bycia uczniami-misjonarzami.

„Idźcie i głoście”, a więc nieście światu Ewangelię, bądźcie jej świadkami – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak przypominając, że to ostatni rok czteroletniego cyklu, który rozpoczęliśmy w 2013 roku i który miał nas przygotować do przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski, a więc odkrycia łaski i daru chrztu świętego, do dziękczynienia za ten dar i odkrycia naszej chrześcijańskiej tożsamości, a w konsekwencji do realizowania w życiu tego, kim jesteśmy.

„Mamy głosić Ewangelię przede wszystkim świadectwem naszego życia. Jeżeli dobrze odkryliśmy i poznaliśmy naszą chrześcijańską tożsamość, jeżeli zrozumieliśmy i doświadczyliśmy, czym jest chrzest święty, co się w nas przez ten sakrament dokonało, to teraz mamy dać o tym świadectwo. Mamy być ludźmi, którzy myślą na sposób ewangeliczny i dokonują wyborów przenikniętych duchem Ewangelii, a więc którzy żyją tak, jak oczekuje tego od swoich uczniów Jezus Chrystus” – tłumaczy abp Wojciech Polak.

Czwarty rok Programu Duszpasterskiego zachęca do podjęcia tematu skutków i owoców wcześniejszego zjednoczenia z Chrystusem. Nawiązując do nauczania Franciszka, wzywa do bycia uczniami-misjonarzami, uświadamia, że wszyscy, niezależnie od wieku, mogą aktywnie włączać się w głoszenie Ewangelii.

Rok liturgiczny 2016/2017 Episkopat Polski ogłosił także Rokiem Świętego Brata Alberta, z okazji 100. rocznicy jego śmierci. „W kontekście tematu roku «Idźcie i głoście» przykład tego świętego stanie się okazją do uwiarygodnienia czynami miłosierdzia tego, co będziemy głosić. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, by w każdej polskiej parafii dobrze funkcjonował parafialny zespół Caritas” – napisano w programie. Na rozpoczynający się w niedzielę rok liturgiczny przypada również stulecie objawień fatimskich. Będzie to okazja do przypomnienia przesłania Matki Boże: wezwania do nawrócenia, pokuty, modlitwy różańcowej, wprowadzenia nabożeństw pierwszosobotnich wynagradzających Jej Niepokalanemu Sercu.

Proponowany Program zakłada kontynuację działań z poprzednich lat, m.in. rekolekcje kerygmatyczne w parafiach, biblijne ożywienie duszpasterstwa, prowadzenie katechezy dorosłych przed chrztem dziecka. Podstawowym celem jest dalsze działanie ukierunkowane na ukształtowanie w wiernych duchowości chrzcielnej, która powinna się rozwijać i dojrzewać na drodze dorosłego życia, po przyjęciu chrztu.

Komisja Duszpasterstwa KEP wyznaczyła trzy priorytety: 

Być Kościołem misyjnym w Polsce – czynienie wspólnot misyjnymi wewnątrz i na zewnątrz Kościoła, głoszenie Dobrej Nowiny w rodzinie, szkole, na uczelniach, w ruchach i stowarzyszeniach, mediach, przestrzeni publicznej itp.

Realizacja misji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej – budzenie poczucia wśród ochrzczonych bycia Ludem kapłańskim, prorockim i królewskim, formacja ku realizacji w życiu misji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej, zaangażowanie ochrzczonych w liturgię, przepowiadanie i służbę.

Współpraca osób duchownych, konsekrowanych i świeckich – formacja podkreślająca równość w godności i działaniu wszystkich ochrzczonych, wspólne działania według otrzymanych powołań, darów i charyzmatów, umiejętność i doskonalenie współpracy.

Programowi przyświecają trzy szczególne zadania – głoszenie Słowa Bożego ( kerygma-martyria), sprawowanie sakramentów (leiturgia), posługa miłości (diaconia). Zadania te współgrają ze sobą i nie mogą być rozpatrywane oddzielnie.

BK za KAI
Fot. Z. Janczak  

 

25 listopada 2016