O nadziei – II Archidiecezjalne Forum Duszpasterskie

Czy możemy mieć jeszcze nadzieję? Gdzie tej nadziei szukać wobec trudności i wyzwań? Jak być siewcami nadziei we współczesnym świecie o co prosi papież Franciszek – na te i wiele innych pytań starano się odpowiedzieć podczas II Forum Duszpasterskiego Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które odbyło się 26 października w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli: znany rekolekcjonista i publicysta ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak oraz paulin o. dr hab. Michał Legan, związany z mediami filmoznawca i dziennikarz. Forum adresowane było do duchownych i świeckich zaangażowanych w życie parafialne i dzieła duszpasterskie, ewangelizacyjne i formacyjne. Obecny był także bp Radosław Orchowicz oraz inicjator wydarzenia i przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego ks. infułat Przemysław Kwiatkowski, który witając uczestników przyznał, że spotkanie to zrodziło się nie z nakazu, nie z programu czy kalendarza liturgicznego, ale z pragnienia i potrzeby szukania dróg życia i dzielenia się Ewangelią.

Temat nadziei wybrano nieprzypadkowo, archidiecezja gnieźnieńska rozpoczyna bowiem przygotowanie do Roku Świętego 2025 i towarzyszących mu lokalnie jubileuszy historycznych, których wspólnym mianownikiem będzie wezwanie do bycia siewcami nadziei we współczesnym świecie. Czy rzeczywiście jest jeszcze nadzieja dla wiary i dla Kościoła odpowiadał ks. Wojciech Węgrzyniak, który śladem św. Tomasza z Akwinu podzielił swoje wystąpienie na trzy części, wskazując najpierw dlaczego wydaje się, że nie możemy mieć nadziei, w drugiej kontrargumentując, dlaczego to nie jest prawda i w trzeciej rozwijając konkretnych dziesięć punktów przemawiających za nadzieją.

Drugi z prelegentów, o. dr hab. Michał Legan, skupił się na największej nadziei w oparciu o Ewangelię wg św. Łukasza przypominając, że nadzieja nie jest konstruktem myślowym, nie jest ideą filozoficzną, nie jest też nawykiem człowieka. Nadzieja to jest Osoba. I tylko odkrywając, że ta Osoba – wcielony Bóg – przyszedł do nas jako jedyna i ostateczna Nadzieja możemy się zmierzyć ze swoim życiem i tym wszystkim, co jest w nim trudne.

Drugą część spotkania wypełniła dyskusja otwarta. Uczestnicy mogli podzielić się swoimi refleksjami, ale też zadać pytania prelegentom. Pytano m.in. czy nadzieja stanowiąca temat Roku Jubileuszowego jest rzeczywiście jednym z najważniejszych zagadnień biorąc pod uwagę kondycję współczesnego Kościoła? Jaka może być dynamika rozwoju Kościoła w krajach ubogich, gdzie jest on szczególnie żywy? Czy dostatek i rozwój cywilizacyjny rzeczywiście wpływają negatywnie na religijność? Pytano również, jak odpowiadać na ośmieszanie, złośliwości, negatywne oceny względem Kościoła. Okazją do dyskusji i wymiany poglądów były także przerwy kawowe i obiad.

Trzecia część spotkania, modlitewna, upłynęła na adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy CEF, którą poprowadził biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz.

B. Kruszyk KAI

Transmisje Media
Fot. J. Andrzejewski
26 października 2024