II Niedziela Słowa Bożego

Kościół obchodzi 24 stycznia Niedzielę Słowa Bożego. Dzień ten ustanowiony został przez papieża Franciszka w 2019 roku w liście apostolskim Aperuit illis „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”. Biblia bowiem – jak podkreślił Ojciec Święty – nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Należy ona przede wszystkim do ludu zebranego, aby jej słuchał i odnalazł się w jej Słowie, jednoczącym wiernych i sprawiającym, że stają się jednym ludem.

W odpowiedzi na zachętę papieża Franciszka, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce, pod kierownictwem ks. prof. Henryka Witczyka, przygotował także na tegoroczną Niedzielę Słowa Bożego materiały pomocnicze do celebracji eucharystycznej Liturgii Słowa, modlitwę wiernych i lectio divina Ewangelii wg św. Marka (1,14-20), która będzie odczytywana w kościołach. Może ona być wykorzystana jako materiał pomocniczy do adoracji Najświętszego Sakramentu bądź cenne źródło wiedzy do katechez o słowie Bożym i osobach powołanych do jego głoszenia.

Materiały na Niedzielę Słowa Bożego

Jak czytać Pismo Święte ze zrozumieniem