Inauguracja w PWSD

Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie zainaugurowało 7 października 416. rok akademicki. W gronie alumnów powitano siedmiu młodych ludzi, którzy rozpoczynają formację i studia na roku pierwszym.

Uroczyste „Gaudeamus Igitur” poprzedziła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej, celebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i z homilią ks. kan. Dariusza Sobczaka, dyrektora Chóru Prymasowskiego. Po wspólnej modlitwie wspólnota seminaryjna i zaproszeni goście spotkali się w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie, gdzie odbyła się inauguracja kolejnego roku formacji i nauki. Klerykom, profesorom i moderatorom towarzyszyć w niej będzie postać i przykład byłego rektora PWSD, biskupa i męczennika, bł. Michała Kozala oraz jego słowa, że „wyjątkowe czasy domagają się wyjątkowych i światłych kapłanów”.

„Wyjątkowych to nie znaczy spektakularnych, czy poddających się chwilowej modzie” – tłumaczył w słowie powitania rektor PWSD ks. dr Przemysław Kwiatkowski. – Wyjątkowych to znaczy na wskroś ludzkich i Jezusowych, nie liczących na siebie, lecz ufających w Boże miłosierdzie, znających cel wędrówki i szukających właściwej do niego drogi. Kapłanów nie skupiających się na własnych krokach, ale wychodzących naprzeciw braciom i siostrom. Wyjątkowych czyli światłych, jak mówił bł. Michał Kozal, a zatem nie ograniczających się do powtarzania utartych schematów, lecz myślących, słuchających, proponujących. I wreszcie wyjątkowych, bo świętych, tak zjednoczonych z Bogiem, że potrafią innych z Nim jednoczyć” – podkreślił ks. Kwiatkowski.

Na potrzebę takiej właśnie postawy duchownych, szczególnie w dzisiejszej trudnej i pełnej podziałów rzeczywistości, zwrócił uwagę także Prymas Polski abp Wojciech Polak. W krótkim słowie wygłoszonym na początku uroczystości nawiązał do hasła jutrzejszego Dnia Papieskiego: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Nadzieja – jak tłumaczył – to coś więcej niż optymizm i dobre samopoczucie. To rzeczywistość, która „pozwala ufać, i której fundamentem jest Jezus Chrystus”.

W historii Kościoła w Polsce – przyznał dalej metropolita gnieźnieński – także w historii Kościoła gnieźnieńskiego, nie brakuje ludzi nadziei. Święty Wojciech, św. Stanisław, św. Brat Albert Chmielowski, św. Rafał Kalinowski, św. Jacek i św. Czesław, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Urszula Ledóchowska i św. Karolina Kózkówna – to wszystko ludzie nadziei. Człowiekiem nadziei był także bł. Michał Kozal, którego na duchowego przewodnika wybrała sobie gnieźnieńska wspólnota seminaryjna i który kilka lat przed wybuchem II wojny światowej zwrócił się do alumnów wspomnianymi wyżej słowami, że wyjątkowe czasy domagają się wyjątkowych i światłych kapłanów. Dziś – jak podkreślił Prymas – również takich kapłanów bardzo potrzeba.

„Kapłan na wyjątkowe czasy, kapłan na dzisiaj, to kapłan, który niesie przebaczenie i pojednanie. Inaczej jest kapłanem, który dzieli, jątrzy i nie pozwala żyć ludziom w nadziei. Kapłan na dzisiejsze wyjątkowe czasy to kapłan święty. Bardzo dziś potrzeba takich wyjątkowych kapłanów. Potrzeba kapłanów nadziei, pojednania i miłości, którzy będą łączyć, a nie dzielić. Takich kapłanów chcemy wychowywać w naszym seminarium i o takich kapłanów jako biskup codziennie się modlę” – mówił Prymas Polski.

Metropolita gnieźnieński przyjął też ślubowanie i powitał oficjalnie w gronie alumnów siedmiu młodych ludzi, którzy rozpoczynają formację i naukę na roku pierwszym. Podziękował też dwóm zasłużonym pracownikom seminarium obchodzącym w tym roku jubileusze pracy. Wraz z podziękowaniem Jerzy Szarzyński i Jerzy Nowak otrzymali od abp. Wojciecha Polaka medale 600-lecia prymasostwa.

Podczas uroczystości podziękowano także profesorom i wykładowcom kończącym pracę w seminarium oraz powitano oficjalnie tych, którzy ją rozpoczynają. Uczestnicy uroczystości wysłuchali także sprawozdania za rok akademicki 2016/2017, przygotowanego przez wicerektora PWSD ks. dr. hab. Macieja Olczyka oraz wykładu inauguracyjnego pt. „Troska kard. Stefana Wyszyńskiego o Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie”, wygłoszonego przez ks. dra Łukasza Kruckiego, zastępcę dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, który rozpoczyna pracę w seminarium.

W uroczystości uczestniczyli: biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, ks. dr hab. Andrzej Pryba, prodziekan Wydziału Teologicznego UAM, rektorzy i przedstawiciele gnieźnieńskich uczelni wyższych oraz seminariów diecezjalnych i zakonnych w Poznaniu, Bydgoszczy, Lądzie n. Wartą, Kaliszu, Wronkach, Obrze i Kazimierzu Biskupim, księża dziekani i proboszczowie, przedstawiciele życia publicznego, reprezentanci służb mundurowych, reprezentanci Służby Zdrowia, świeccy pracownicy instytucji centralnych, siostry zakonne, postulanci franciszkańscy oraz członkowie Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich. Klerykom rozpoczynającym studia towarzyszyli także ich najbliżsi.

Do seminarium wstąpili:

Adam Banicki z parafii pw. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku
Szymon Domagała z parafii pw. św. Stanisława BM  w Damasławku
Artur Gołańczyk z parafii pw. Stanisława BM w Żydowie
Krzysztof Herbasz z parafii katedralnej w Gnieźnie
Karol Nojgebauer z parafii pw. św. Doroty w Rogowie
Dariusz Paluszkiewicz z parafii pw. św. Floriana w Chodzieży
Kacper Politowski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wójcinie. 

B. Kruszyk KAI

 

 


video P. Kujawski

 

Fot. B. Kruszyk

7 października 2017