Inowrocław: imieniny Uśmiechniętej Madonny

Najpierw wspólna modlitwa, później rodzinne świętowanie – wspólnota parafialna pw. Imienia NMP w Inowrocławiu przeżywała doroczne uroczystości odpustowe ku czci swojej patronki Madonny Uśmiechniętej.

Uroczystości rozpoczęły się 12 września wieczorną Mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. W słowie skierowanym do licznie zgromadzonych wiernych gnieźnieński biskup pomocniczy przybliżył teologiczne znaczenie Imienia Maryi. Nawiązał także do przypadającej tego dnia 331. rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Wiedniem. Wielka wiktoria króla Jana III Sobieskiego nad armią wezyra Kara Mustafy uratowała przed turecką nawałą nie tylko stolicę Cesarstwa, ale całą chrześcijańską Europę i jednocześnie zapoczątkowała upadek Imperium Osmańskiego. Dziś zachodni świat ponownie jest zagrożony przez ekstremistycznych wyznawców Allacha, którzy w swoim okrucieństwie nie znają miary, prześladując i mordując niewinnych ludzi, zwłaszcza chrześcijan. „Nasza nadzieja w Bogu i Imieniu Maryi” – mówił bp Wętkowski prosząc o modlitwę za prześladowanych.

Uroczystą liturgię śpiewem ubogacił chór Inovroclaviensis Cantans pod dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma. Dalsza część odpustowych obchodów odbyła się w sobotni wieczór. Wierni zgromadzili się w inowrocławskiej bazylice na czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem oraz medytacji tajemnic z życia Maryi prowadzonej przez młodzież z Eucharystycznego Ruchu Młodych. Uczestniczyli również w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Dariusza Żochowskiego, a następnie w procesji fatimskiej. W niedzielę wszystkich zaproszono na rodzinny festyn z tańcami, zakończony Apelem Jasnogórskim.

BK

16 września 2014