Inowrocław: ku czci Uśmiechniętej Madonny

„Historia, która zmieniła świat zaczęła się od jednego słowa: Maryjo. Zaczęła się od zwrócenia się po imieniu” – mówił ks. Marcin Kulczynski podczas uroczystości odpustowych rozpoczętych 12 września w parafii pw. Imienia NMP w Inowrocławiu. Obchody zakończą się w najbliższą niedzielę festynem parafialnym.

Zwrócenie się do kogoś po imieniu – mówił w homilii sekretarz Prymasa Polski – zmienia perspektywę, uzdalnia do słuchania bez oceniania, wyrzutów, stawiania barykad i poczucia bycia atakowanym. Z imienia znają się bracia i siostry. Jeśli znam kogoś po imieniu – tłumaczył kapłan – to znaczy, że nie jest mi obojętny, że jesteśmy w relacji. Jesteśmy i słuchamy się jako bracia i siostry. Oczywiste? Niestety nie. Świat bowiem często stawia nas po dwóch stronach barykady i nie ważne, czy jest nią biurko, łuk tęczowy w kościele, czy kordon policji. Stawia nas przeciwko sobie właśnie po to, byśmy się nie słuchali. Byśmy zarzucali się pretensjami i pytaniami o światopogląd, status społeczny, przynależność polityczną. Stawiamy te pytania także słuchając takiego czy innego księdza, takiego czy innego biskupa. Zastanawiamy się w pierwszej kolejności nie nad tym czy głosi Jezusa, ale do której partii politycznej należy? A prawdziwe pytanie brzmi: czy jest od Jezusa? Maryja jest od Jezusa. Maryja słuchała, usłyszała i poszła tam, gdzie się Jej nikt nie spodziewał. Poszła daleko. Poszła do św. Elżbiety. Nie w uroczystą gościnę, ale żeby jej pomóc. Poszła do tej, którą znała z imienia. Nie miała wątpliwości, nie kalkulowała, nie szukała pretekstu ani usprawiedliwienia. Tak się właśnie zanosi innym Jezusa. Tak się idzie z Ewangelią także w te trudne miejsca, gdzie trzeba od nowa budować, przebaczać, starać się zrozumieć. Tak się zanosi Jezusa, że ten, kto nas słyszy nie ma wątpliwości od Kogo jesteśmy – mówił ks. Kulczynski.

Uroczystości odpustowe w parafii pw. Imienia NMP rozłożono w tym roku na trzy dni. W liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi (12 września) celebrowana była Msza św. odpustowa, nazajutrz zaś 13 września Eucharystia i procesja fatimska. W niedzielę 17 września odpustowe obchody zakończy festyn parafialny, który rozpocznie się o 15.00 przy bazylice. Jak co roku nie zabraknie imieninowego tortu i loterii fantowej.

B. Kruszyk
Fot. J. Dworek