Inowrocław: Narodowy Dzień Życia

W Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu odbyły się obchody Narodowego Dnia Życia pod hasłem: „Rodzina obywatelska. Rodzina – Wspólnota – Samorząd”. Stały się one, w myśl uchwały Sejmu RP, okazją „do refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Obchodom towarzyszyło przesłanie encykliki „Evangelium Vitæ” Jana Pawła II na temat ochrony życia, budzenia w sumieniach, rodzinach, Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji. Prelekcję pt. „Współpraca instytucji w dziele wychowania młodego pokolenia” wygłosił Andrzej Urbaniak, prof. Politechniki Poznańskiej, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie, wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu wychowania do życia w rodzinie, autor wielu publikacji dotyczących tej tematyki, związany z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Poznańskiej. Podkreślił, że wychowanie, niezależnie od wizji, ma określony cel, oparte jest ono o spójny system wartości. Nadmienił, iż obecnie największy wpływ na proces wychowania mają przede wszystkim media, następnie grupa rówieśnicza, a dopiero w dalszej kolejności rodzina, szkoła i Kościół. Kolejny prelegent, z-ca wójta Gminy Inowrocław Marek Karólewski, doświadczony pedagog, przedstawił swoje spostrzeżenia na temat współpracy instytucji i organów administracji publicznej z rodzinami na poziomie gminy. Spotkanie zakończyło wystąpienie Marii Łanieckiej ze Żnina, która podzieliła się ze słuchaczami świadectwem swojego życia jako matka i babcia wielopokoleniowej rodziny. Podsumowania inowrocławskich obchodów Narodowego Dnia Życia dokonał duszpasterz rodzin archidiecezji gnieźnieńskiej ks. dr Franciszek Jabłoński. Nawiązał on do historii dnia i jego tegorocznego hasła, wskazując, że rodzina jest fundamentem w dziele wychowania, a inne instytucje powinny ją jedynie wspierać. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac uczniów inowrocławskich Szkół Podstawowych nr 2, 11 i 16 oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Duszek”.

J. Majewska
Fot. R. Szalow