Inowrocław: nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

W parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu rozpoczęło się 10 sierpnia nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Góry Gargano we Włoszech. Mszy św. z aktem zawierzenia przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, a naukę wygłosił o. Piotr Prusakiewicz CSMA, rekolekcjonista i autor publikacji o duchowości i aniołach. Nawiedzenie potrwa do 16 sierpnia.

„Aniołowie to istoty z innego świata, to mieszkańcy nieba i to z nieba przybywa do nas św. Michał” – mówił kaznodzieja zachęcając, by dobrze wykorzystać dni nawiedzenia, bo to czas szczególnej łaski i mocy Boga. Trzeba tylko po nie sięgnąć. Bóg bowiem chce słuchać człowieka, człowiek musi jednak się ku Niemu zwrócić, a czyni to m.in. poprzez modlitwę. „Kto bowiem prosi, ten otrzymuje, a kto nie prosi, nie otrzymuje, chyba, że proszą za niego inni. Dlatego czas nawiedzenia to czas modlitwy, także za innych” – mówił o. Prusakiewicz.

Michalita podkreślił również, że trwające w Inowrocławiu nawiedzenie to kolejny etap pielgrzymki, jaką św. Michała Archanioł odbywa po Polsce od 13 lat. Nawiedza w tym czasie kościoły i kaplice, miasta i wioski, odwiedza więzienia, szpitale, domy opieki. Przybywa tam, gdzie jest zapraszany. On całym swoim istnieniem woła „Któż jak Bóg”. Przez niego – podkreślił kaznodzieja – Duch Święty odbywa pielgrzymkę po naszym wnętrzu, po umyśle, po sumieniu, po naszej woli, którą chce umocnić, po uczuciach, nad którymi człowiek często nie panuje. „Św. Michał Archanioł przynosi nam kawałek szczęścia, innego szczęścia niż to na ziemi, bo jest inne życie, warto inwestować w niebo” – podkreślił o. Prusakiewicz.

Figura Księcia Wojsk Niebieskich będzie obecna w inowrocławskiej parafii do 16 sierpnia. W kolejne dni odbywać się będą Msze św. z nauką rekolekcyjną, nabożeństwa do św. Michała Archanioła, modlitwy o uwolnienie i uzdrowienie. W niedzielę 11 sierpnia i w święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia będzie również można przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła.

Zobacz >>> program nawiedzenia

Figura św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Gargano wykonana została w 1507 roku przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona Księcia Wojsk Niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, wśród których miejsce zasłynęło niezwykłymi łaskami.

B. Kruszyk KAI
Fot. M. Królak