Inowrocław: pamięci śp. kard. Glempa

W intencji zmarłego przed rokiem kard. Józefa Glempa modlono się 26 stycznia w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, gdzie śp. Prymas Polski został ochrzczony. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski.

„To był człowiek bardzo skromny, człowiek, który nosząc w sobie wielką odpowiedzialność, był bardzo ciepły i serdeczny w relacjach z drugimi” – mówił w homilii gnieźnieński biskup pomocniczy, wspominając zmarłego Prymasa i jego bliskie związki z Inowrocławiem i archidiecezją gnieźnieńską, której był ordynariuszem w latach 1981–1992. Mszę św. koncelebrowali: ks. prof. Antoni Siemianowski, szkolny kolega śp. kard. Glempa, ks. prałat Leszek Kaczmarek, ks. kan. Paweł Kowalski oraz ks. Sławomir Jessa. Po wspólnej modlitwie w świątyni miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej kard. Glempowi, Honorowemu Obywatelowi Miasta Inowrocławia i wybitnemu synowi kujawskiej ziemi. W uroczystości uczestniczył brat zmarłego kardynała Jan. Tablica przypomina najważniejsze funkcje pełnione przez śp. kard. Glempa, a jednocześnie upamiętnia jego silny związek z rodzinnym Inowrocławiem. Uroczystości w Inowrocławiu zamknęły również roczny cykl spotkań, które odbywały się w Instytucie Prymasa Józefa Glempa, a poświęcone były wspomnieniu wielowymiarowej działalności śp. Prymasa Polski.

Fot. A. Dziedzic

26 stycznia 2014