Inowrocław: poświęcenie tabernakulum
Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił 22 lipca 2021 nowe tabernakulum w kościele pw. Imienia NMP w Inowrocławiu. W swojej stylistyce nawiązuje ono do Drzwi Gnieźnieńskich i stylu romańskiego, w jakim zbudowano inowrocławską bazylikę, a ofiarowała je mieszkanka Inowrocławia.
Bo jest w kościołach katolickich taka Moc – mówił kiedyś kard. Stefan Wyszyński – która w ciszy tabernakulum porządkuje nasze serca, zespala je i krzepi, dodając otuchy do dalszego życia. To Chrystus eucharystyczny. Człowiek skupiony na adoracji trwa z Nim w komunii. Przed tabernakulum łatwiej mu otworzyć serce, wypowiedzieć radości i wypłakać smutki.
Nowe tabernakulum w inowrocławskiej bazylice pw. Imienia NMP w swoim kształcie nawiązuje do romańskiego okna. Część górną stanowi ażurowy odlew z brązu z podziałem na siedem części, które symbolizują doskonałość i pełnię Boga. Siedem promieni światła symbolizuje obecność Boga. Część dolna podzielona została na dwa skrzydła odlane w brązie. W swojej stylistyce – poprzez wspomniany podział na kwatery – tabernakulum nawiązuje do stylu romańskiego i Drzwi Gnieźnieńskich. W poszczególnych kwaterach widnieją symbole eucharystyczne oraz dwie sceny figuratywne – ustanowienie Eucharystii oraz św. Tomasz w momencie, kiedy usłyszał od Chrystusa słowa: „Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. Autorem projektu i wykonawcą tabernakulum jest artysta plastyk Andrzej Prokopiuk, ofiarodawczynią zaś inowrocławianka Maria Parzygnat, która w dniu poświęcenia tabernakulum obchodziła swoje 93. urodziny.