Inowrocław: relikwie ks. Jerzego

Parafia pw. Imienia NMP w Inowrocławiu otrzymała relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ich uroczyste wprowadzenie miało miejsce 22 października. Wspólnota przygotowywała się do tego wydarzenia od liturgicznego wspomnienia męczennika.

W czwartek 19 października, kiedy Kościół wspominał bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, sprawowana była uroczysta Msza św., po której zgromadzeni modlili się w intencji Ojczyzny, poprzedzając każdą dziesiątkę Różańca rozważaniami bł. ks. Jerzego. W piątek w bazylice odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Prorocy”. Półtoragodzinny obraz powstał w ciągu dwóch lat. To zbiór wywiadów przeprowadzonych z autorytetami w dziedzinie doktryny, a także z charyzmatycznymi kapłanami m.in. ks. Bashoborą, o. Pelanowskim oraz ojcami Caddedu i Porcu, którzy wspólnie z autorami próbują dać odpowiedzieć na pytanie, czym jest iskra zapowiedziana przez Jezusa św. s. Faustynie, która ma przygotować świat do paruzji. Śledząc wątki przeróżnych proroctw na temat nie tylko Polski, twórcy starali się rozszyfrować, czy istnieje jakiś mechanizm, według którego dana obietnica może zostać wypełniona bądź nie.

W sobotę, poprzez adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź i czuwanie modlitewne wierni przygotowywali się bezpośrednio do uroczystości wprowadzenia relikwii, które wraz z poświęceniem relikwiarza odbyło się w niedzielę podczas Mszy św. o godzinie 9.30. Kazania tego dnia na każdej Mszy św. głosił ks. Leszek Marciniak, który przybliżył postać błogosławionego i dał osobiste świadectwo wyzwalającej modlitwy przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jak mówił, bł. ks. Jerzy znalazł w inowrocławskiej bazylice kolejny dom, wspólnota parafialna zyskała zaś orędownika, który wciąż uczy, jak zło dobrem zwyciężać.

BK
Fot. S. Dworek