Inowrocław: śladami kujawskich świadków Chrystusa

W ramach wielkiej nowenny w intencji naszej Ojczyzny w piątek 8 kwietnia odbyła się w Inowrocławiu Miejska Droga Krzyżowa śladami kujawskich świadków Chrystusa „Będziecie moimi uczniami”. Pasyjnemu nabożeństwu przewodniczył bp Radosław Orchowicz.

Procesja wyruszyła sprzed bazyliki pw. Imienia NMP w Inowrocławiu i przeszła ulicami Inowrocławia m.in.: Toruńską, Solankową, Grodzką i Narutowicza do Krzyża Tysiącleci przy kościele garnizonowym. Nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz. Autorem znakomitego scenariusza jest historyk i regionalista Edmund Mikołajczak. Głównymi organizatorami całego przedsięwzięcia byli mężczyźni z działającej przy bazylice Imienia NMP w Inowrocławiu wspólnoty „Wojowników Maryi”. Tegoroczna Miejska Droga Krzyżowa miała nietypową konwencję, ponieważ poszczególne stacje były inscenizowane. Scenki miały formę pantomimy z sugestywną muzyką, całość zaś oparta została na uniwersalnej chrześcijańskiej symbolice. W role kujawskich świadków wiary wcielili się m.in. Wojownicy Maryi, młodzież z inowrocławskiego KSM oraz inowrocławscy harcerze.

„Szliśmy z Chrystusem Jego śladami, ale szliśmy również śladami tych, którzy Chrystusa przyjęli, którzy z Nim przeżywali swoje życie, którzy dali świadectwo, że przyjąć Chrystusa, to nabrać mocy, to przyznać się do Niego nawet za cenę krwi” – mówił na zakończenie nabożeństwa bp Orchowicz wskazując, że i dziś, tuż obok nas, trwa krzyżowa droga i na niej również spotykamy Weroniki, Szymonów, płaczące niewiasty, którzy w imię Chrystusa otwierają z miłością swoje serca.

Biskup pomocniczy gnieźnieński życzył też wszystkim dobrego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, przypominając, że na końcu zawsze „tryumfuje życie i zwycięża nadzieja”.

video ks. R. Malewicz
Fot. F. Pawlak, ks. P. Kowalski