Inowrocław: święto młodych

Ponad pół tysiąca młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło w sobotę w dorocznym spotkaniu młodzieży z okazji wspomnienia patrona św. Stanisława Kostki. Uczestnikom towarzyszył krzyż ofiarowany i poświęcony przez Prymasa Polski.

Już w piątkowe popołudnie w Inowrocławiu zjawili się wolontariusze, którzy dopięli wszystko na przysłowiowy ostatni guzik. Uczestnicy przyjechali nazajutrz rano. Spotkanie zorganizowano w inowrocławskiej hali widowiskowo- sportowej OSiR. Młodym towarzyszył abp Wojciech Polak, który w krótkim słowie nawiązał do hasła „Młodzi jesteście mocni” tłumacząc, co jest faktycznie źródłem siły i mocy w życiu. Następnie odbył się koncert Mate.O, po którym młodzi przeszli do kościoła pw. św. Józefa, gdzie wysłuchali świadectwa nawrócenia Andrzeja Sowy vel Koguta, autora książki „Cpunk w Kościele”. Jego dawne życie to była nieustanna zabawa, alkohol i przypadkowe kontakty seksualne, coraz mocniejsze narkotyki, kolejne przekręty i kradzieże. A wszystko zaczęło się od momentu, w którym będąc w niższym seminarium duchownym, jako 14-latek po raz pierwszy zapalił marihuanę. W międzyczasie wraz z zespołem Maria Nefeli wygrał festiwal w Jarocinie i zyskał szacunek punkowej sceny muzycznej, by jednak po zaledwie kilku latach na własne życzenie wszystko stracić. Narkotyki okazały się ważniejsze. Gdy myślał, że nie ma już ratunku, że nikt już o nim nie pamięta, Bóg nieoczekiwanie wyciągnął do niego rękę. Spotkanie z kimś takim – jak przyznają młodzi – działa lepiej niż wielogodzinne, najrozsądniejsze nawet tłumaczenia i perswazje. Później był obiad w parku solankowym i dalej droga do kościoła św. Jadwigi Królowej, w czasie której młodzi poznawali życie św. Stanisława Kostki. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Rafał Huzarski SJ, duszpasterz akademicki z Torunia. Zachęcał młodych, by się nie poddawali w trudnościach i przeciwnościach, ale przeżywali je z ufnością, że Jezus jest z nimi w każdej sytuacji. Namawiał też młodych do odważnego poszukiwania swojego powołania. Ostatnim punktem programu była adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. Krzysztof Brzykcy z zespołem Nowa Pieśń. Błogosławieństwa na koniec udzielił misjonarz miłosierdzia ks. Jacek Dziel, który na adoracje przywiózł z markowickiego sanktuarium monstrancje poświęconą przez papieża Franciszka. Przez cały dzień młodym towarzyszył krzyż ofiarowany im w kwietniu przez Prymasa Polski. Wszyscy otrzymali też książeczki zawierające m.in. kalendarium wydarzeń diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży. Spotkanie w hali OSiR odbyło się dzięki uprzejmości miasta Inowrocław, za co organizatorzy serdecznie dziękują.

B. Kruszyk KAI
Fot. Filip Pawlak