Katedra: instalacja nowych kanoników

Prymas Polski abp Wojciech Polak mianował nowych kanoników gremialnych Kapituły Prymasowskiej. Dekret ogłoszono 23 kwietnia, a 29 maja w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się uroczysta instalacja nowych kanoników i Msza św. pod przewodnictwem prepozyta kapituły bp. Radosława Orchowicza. Homilię wygłosił jeden z mianowanych duchownych ks. kan. Robert Nurski.

Kanonicy gremialni Kapituły Prymasowskiej Archikatedry Gnieźnieńskiej instalowani 29 maja:

Ks. Robert NURSKI, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach, prezes Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej, dotychczasowy kanonik honorowy Kapituły Prymasowskiej.

Ks. dr Przemysław KWIATKOWSKI, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, dotychczasowy kanonik gremialny Kapituły św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim.

Ks. prał. Krzysztof STAWSKI, ekonom Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Kapituła katedry gnieźnieńskiej (Kapituła Prymasowska) posiada najdłuższą tradycję spośród wszystkich instytucji centralnych archidiecezji gnieźnieńskiej. Jej korzenie sięgają XI wieku, pierwszych wzmianek źródłowych szukać należy jednak dopiero w XIII wieku. W dawnych czasach przysługiwało jej prawo wyboru arcybiskupa gnieźnieńskiego. Obecnie kapituła liczy dwunastu członków rzeczywistych (gremialnych). Kapituła nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP i jako kolegium jest kustoszem relikwii św. Wojciecha znajdujących się w katedrze gnieźnieńskiej.

Fot. J. Andrzejewski
29 maja 2024