Irena Santor zaśpiewała z Chórem Prymasowskim (video)

W katedrze gnieźnieńskiej odbył się niezwykły koncert kolęd. Z obchodzącym w tym roku setną rocznicę istnienia Chórem Prymasowskim zaśpiewała pierwsza dama polskiej piosenki Irena Santor.

Koncert odbył się w wieczór uroczystości Objawienia Pańskiego pod patronatem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego. „Wydarzenie to zapisze się złotymi zgłoskami w historii naszego chóru” – mówił dyrektor zespołu ks. Dariusz Sobczak. Wzruszenia nie kryła również Irena Santor. Jak przyznała, dawno nie śpiewała z chórem. Jest to z jednej strony ogromne wyzwanie, z drugiej wielka przyjemność. „Jestem dumna i szczęśliwa, że mogę po raz drugi zaśpiewać w gnieźnieńskiej katedrze. Wzruszona jestem w dwójnasób, bo mogę zaśpiewać z Chórem Prymasowskim, który jest bardzo dobrze prowadzony i naprawdę pięknie śpiewa” – mówiła artystka. Koncert przyciągnął rzeszę gnieźnian. Wraz z nimi najpiękniejszych polskich kolęd wysłuchali: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński, bp senior Bogdan Wojtuś oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Chór Prymasowski powstał w kwietniu 1914 roku i kontynuuje tradycje kapel muzycznych istniejących w katedrze od XVI wieku. We wspomnianym roku, na skutek reformy cecyliańskiej, ówczesny dyrektor muzyki ks. Stanisław Tłoczyński rozwiązał orkiestrę katedralną i rozbudował chór, który w późniejszych latach, z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego, przyjął nazwę Chóru Prymasowskiego. Jest to jedyny zespół szczycący się tym mianem i związany bezpośrednio z każdym kolejnym Prymasem Polski. Chór prowadzony jest przez dyrektorów muzyki mianowanych przez arcybiskupów gnieźnieńskich. Urząd ten pełnili kolejno: ks. kan. Stanisław Tłoczyński (1914-1958), ks. infułat Władysław Zientarski (1959-1965), ks. prof. dr hab. Ireneusz Pawlak (1965-1970) i ks. kan. Ryszard Figiel (1970-2008). Od 2008 roku dyrektorem chóru jest ks. Dariusz Sobczak. Koncert kolęd z udziałem Ireny Santor zainaugurował obchody setnej rocznicy istnienia Chóru Prymasowskiego.

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski