Jan Paweł II w swojej ojczyźnie

W środę 10 stycznia odbył się kolejny wykład ks. prof. UAM dr. hab. Macieja Olczyka na temat nauczania Jana Pawła II kierowanego do rodaków podczas pielgrzymek do ojczyzny. Tym razem spotkanie było poświęcone wizycie apostolskiej z roku 1987. Kościół w Polsce przeżywał wówczas wraz z Ojcem Świętym II Krajowy Kongres Eucharystyczny.

Prelegent skupił się na papieskim nauczaniu dotyczącym Eucharystii. Jest ona wyrazem Bożej miłości i darem umacniającym autentyczną miłość w sercach ludzkich. Uzdalnia do składania świadectwa Chrystusowi w życiu indywidualnym i społecznym, czego przykład zostawili nam wyniesieni na ołtarze podczas tej pielgrzymki błogosławieni Karolina Kózkówna i bp Michał Kozal. Eucharystia, jak przypomniał rodakom papież, jest sakramentem Sensu. Daje człowiekowi swoistą „siłę przebicia”, aby nie ulegał zniechęceniu i nie poddawał się przeciwnościom. Ojciec Święty pozostawił Polkom i Polakom bogatą katechezę o solidarności, życiu małżeńskim i rodzinnym oraz o „geniuszu kobiecym” i etycznym wymiarze ludzkiej pracy. Po wykładzie słuchaczki i słuchacze dzielili się wspomnieniami oraz świadectwami nawiązującymi do spotkań z Janem Pawłem II.

Już dziś zapraszamy na kolejny wykład, który odbędzie się 7 lutego 2024 w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Spotkanie będzie poświęcone wizycie apostolskiej z roku 1991 oraz papieskiemu nauczaniu na temat małżeństwa i rodziny.

11 stycznia 2024