Jasna Góra: o owoce nawiedzenia
„Przychodzi do nas Święta Wędrowniczka, Pani Jasnogórska”. Podczas Apelu Jasnogórskiego 29 marca Prymas Polski abp Wojciech Polak ponownie zaprosił Matkę Bożą do archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie już niebawem, w uroczystość św. Wojciecha, rozpocznie swoją wędrówkę po parafiach i wspólnotach w kopii cudownego Jasnogórskiego Wizerunku.
„Cieszymy się, że niebawem, za niecały miesiąc, 23 kwietnia, w uroczystość św. Wojciecha, na Wzgórze Lecha, tam, gdzie od przeszło tysiąca lat rozbrzmiewa hymn Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiona… przybędzie Jasnogórski Obraz w swej wędrującej kopii. Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński mówił: przychodzi do nas Święta Wędrowniczka, przychodzi do świętego Kościoła gnieźnieńskiego, a po nim do świętego Kościoła włocławskiego. Chcemy dzisiaj jeszcze raz, stając przed Maryją z wielką ufnością i nadzieją powierzać Jej całą metropolię gnieźnieńską” – mówił abp Wojciech Polak.
Na Jasnej Górze modlił się także bp Krzysztof Wętkowski, który w tych dniach towarzyszył maturzystom z diecezji włocławskiej w pielgrzymce do Matki Bożej. Diecezja włocławska będzie kolejną na drodze Maryjnego wędrowania po archidiecezji gnieźnieńskiej.
W środę rano 30 marca abp Wojciech Polak modlił się o błogosławione owoce nawiedzenia w archidiecezji gnieźnieńskiej podczas Mszy św., której przewodniczył w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.
Archidiecezja gnieźnieńska zaprosiła uroczyście Matkę Bożą w październiku 2019 roku. Na Jasną Górę pojechały wówczas delegacje ze wszystkich dekanatów. Z powodu pandemii peregrynacja została zawieszona w archidiecezji poznańskiej, po której wówczas pielgrzymowała i tym samym termin przybycia Ikony do archidiecezji gnieźnieńskiej opóźnił się o blisko dwa lata.
Matka Boża w znaku swojego jasnogórskiego Wizerunku przybędzie do archidiecezji gnieźnieńskiej w kwietniu tego roku. Uroczyste powitanie odbędzie się w Gnieźnie, w doroczny odpust ku czci św. Wojciecha (23-24 kwietnia). Z Gniezna wizerunek pojedzie do parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu i dalej do kolejnych wspólnot dekanatu inowrocławskiego II. Do grudnia 2022 roku Obraz nawiedzi kolejno dekanaty: inowrocławski I (maj), gniewkowski (maj), złotnicki (maj), barciński (maj/czerwiec), żniński (czerwiec), damasławski (czerwiec), wągrowiecki (czerwiec/lipiec), chodzieski (lipiec), rogoziński (lipiec), gośliński (lipiec), kiszkowski (lipiec/sierpień), pobiedziski (sierpień), kłecki (sierpień), rogowski (sierpień), mogileński (sierpień/wrzesień), strzeleński (wrzesień), kruszwicki (wrzesień), kleczewski (wrzesień), słupecki (wrzesień/październik), goliński (październik), zagórowski (październik), miłosławski (październik), strzałkowski (październik/listopad), wrzesiński II (listopad), wrzesiński I (listopad), witkowski (listopad) i trzemeszeński (grudzień). W styczniu i w lutym 2023 roku jasnogórska Ikona nawiedzać będzie parafie dekanatów gnieźnieńskich. Jej pożegnanie odbędzie się 18 lutego 2023 w katedrze gnieźnieńskiej.