Jubileusz Duszpasterstwa Rodzin

Jubileusz 50-lecie działalności świętuje w tym roku Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Rocznicowe obchody odbyły się 16 września z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, bp. seniora Bogdana Wojtusia oraz kapłanów i świeckich zaangażowanych w różnorakie formy wspierania małżeństw i rodzin w parafiach.

Rocznicowe spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka. Eucharystię wspólnie z Prymasem Polski celebrowali m.in.: krajowy duszpasterz rodzin ks. Przemysław Drąg oraz duszpasterz diecezjalny ks. Franciszek Jabłoński. Homilię wygłosił bp senior Bogdan Wojtuś, przez wiele lat aktywnie zaangażowany w działalność na rzecz rodziny zarówno na forum krajowym , jak i diecezjalnym. W swoim słowie, odwołując się do Ewangelii, biskup senior wskazał na konieczność budowania swojego życia na skale, tak, by nie ulec współczesnym wichrom i nawałnicom. „Dziś takim wichrem jest ateizm. Przekonanie, że Boga nie ma, a skoro tak, to wszystko wolno. Takim wichrem jest też walka z życiem nienarodzonym i życiem człowieka w ogóle, na różnych jego etapach. Takim wichrem jest nienawiść do rodziny. Trzeba więc budować fundamenty naszego życia, naszego domu, na mocnej skale, by, gdy te wichry nadejdą, nasz dom się ostał” – mówił bp Wojtuś.

Emerytowany biskup pomocniczy gnieźnieński podkreślił również, że owo budowanie trzeba zacząć od uporania się z własną słabością i grzechem, od wejrzenia w głąb swojego serca i ujrzenia prawdy o sobie. „Na grzesznym sercu człowiek nie zbuduje mocnego domu, nie zbuduje silnej więzi z Chrystusem” – mówił wskazując dalej za papieżem Franciszkiem, że pomocne w tym budowaniu jest trzymanie się tego, co zasadnicze, nieustanne odnawianie się, a więc obumieranie dla grzechu i apostolskie zaangażowanie. „To bardzo ważne w duszpasterstwie rodzin i potrzebne, abyśmy nie stali się akcją humanitarną czy też poradnią psychologiczną” – dodał przypominając na koniec, że choć nagrody i pochwały są miłe, nie dla nich pracujemy.

Przed koncentrowaniem się na osiągnięciach, liczbach i strukturach przestrzegał też Prymas Polski abp Wojciech Polak, który zabrał głos w drugiej części spotkania w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Jak przypomniał, działalność duszpasterstwa rodzin powinna być realizowana przede wszystkim w formule towarzyszenia małżeństwom i rodzinom na różnych etapach ich życia i rozwoju. „Nie chodzi o liczby, ale o konkretnych ludzi, dlatego że ewangelizacja, w co głęboko wierzę, dokonuje się zawsze twarzą w twarz” – mówił abp Polak. Prymas podziękował też wszystkim zaangażowanym w duszpasterstwo rodzin, podkreślając, że jubileuszowe świętowanie i dziękczynienie stanowi impuls do dalszego owocnego i odważnego działania. „Życzę, byśmy w kontynuowaniu tej twórczej działalności byli jej apostołami i zapraszali do niej innych, którzy mogą wspomagać i kontynuować to dzieło. Obyśmy pamiętali, że to wielkie Boże TAK dla małżeństwa i rodziny wszystkich nas zobowiązuje” – podkreślił Prymas Polski.

Uczestniczący w spotkaniu ks. dr Przemysław Drąg odczytał list przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP bp. Jana Wątroby, który dziękując za półwiecze działalności Duszpasterstwa Rodzin AG podkreślił, że współcześnie, w dobie rosnącej liczby związków nieformalnych i ideologii gender, potrzebna jest jeszcze większa mobilizacja do głoszenia Bożej prawdy o małżeństwie i rodzinie. O zadaniach stojących przed Kościołem w kontekście troski o małżeństwo i rodzinę mówił z kolei w swoim referacie ks. dr hab. Zbigniew Zarembski z Torunia. Wśród najpilniejszych wymienił umocnienie podmiotowości rodziny, przygotowanie do małżeństwa, rozwijanie duszpasterstwa rodzin, troskę o pary w sytuacjach nieregularnych oraz formację i przygotowanie alumnów i księży do pracy z małżeństwami i rodzinami. Wszystkie te zadania – jak podkreślił – a w szczególności pierwsze, powinny być realizowane przy wydatnym zaangażowaniu wspólnoty parafialnej.

Jubileuszowe spotkanie było także okazją do przypomnienia początków i ludzi, którzy Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej budowali. Wspominał ich z humorem i wdzięcznością bp senior Bogdan Wojtuś, który z woli założyciela, bp. Jana Czerniaka, był w działalność na rzecz rodzin niemal od początku zaangażowany i przez pięć lat pełnił obowiązki diecezjalnego duszpasterza rodzin. Jako pierwszy funkcję tą sprawował ks. prałat Tadeusz Makowski tworząc struktury duszpasterstwa wspólnie z Anną Lorenc, pierwszą instruktorką diecezjalną. Wszystkie te osoby i fakty przypomniane zostały także w specjalnej książce wydanej z okazji jubileuszu. 

B. Kruszyk KAI

 


video P. Kujawski 

Fot. B. Kruszyk 

16 września 2017