Kłecko: 500 lat ze św. Jadwigą Śląską

„Święta Jadwiga Śląska łączy dwa narody – polski i niemiecki. Jest orędowniczą porozumienia i pojednania” – mówił 16 października w Kłecku abp Wojciech Polak. Prymas modlił się z miejscową wspólnotą parafialną w 500. rocznicę ustanowienia XIII-wiecznej świętej patronką miejscowego kościoła.

W homilii metropolita gnieźnieński nawiązał do przypadającej 16 października, w tym roku już 43. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

„Dziś pragniemy za nim jeszcze raz powtórzyć, że to właśnie święta Jadwiga Śląska, która jest patronką sąsiadujących narodów, jest również patronką dnia wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową” – podkreślił abp Polak.

Wskazał też na niezwykłe oddziaływanie i niegasnący kult świętej z Dolnego Śląska, którą przodkowie dzisiejszych mieszkańców wielkopolskiego Kłecka obrali sobie prawie trzysta lat po jej kanonizacji za patronkę i przewodniczkę.

„Być może przemówiła do nich postawa matki, która z odwagą i w duchu wiary przeżyła śmierć swego syna Henryka Pobożnego pod Legnicą z rąk hord tatarskich” – mówił Prymas.

„Być może urzekła ich niezwykła atmosfera piastowskiego domu, królewskiej rodziny, w której święta Jadwiga była małżonką i matką. Może dostrzegli w Niej kobietę, która nauczyła swego syna, że wierność Bogu i miłość Ojczyzny, domagają się, gdy trzeba, oddania swego życia” – kontynuował.

„A może dotarła do nich i ta prawda, że Niemka na piastowskim tronie, to jakby postać graniczna, która łączy ze sobą dwa narody: niemiecki i polski” – cytował dalej papieża Jana Pawła II Prymas dodając, że to właśnie św. Jadwiga Śląska pozostaje wśród wszystkich dziejowych burz orędowniczką wzajemnego zrozumienia i pojednania, będąc jednocześnie – także dla nas współczesnych – przykładem błogosławionego życia, które „swoją siłę i moc czerpie od Tego, który nie przyszedł po to, aby mu służono, lecz aby służyć”.

Do historii nadania kościołowi parafialnemu w Kłecku wezwania św. Jadwigi Śląskiej nawiązał też na początku liturgii proboszcz i dziekan dekanatu kłeckiego ks. kan. Mirosław Kędzierski. Jak mówił, stało się to po wielkim pożarze miasta i nawiedzających je zarazach. „Dziś, po 500 latach od tego wydarzenia, jesteśmy dumni, że mamy taką orędowniczkę w niebie” – przyznał.

Do rocznicowych obchodów wspólnota przygotowywała się m.in. podczas 9-dniowej nowenny. Specjalne lekcje i inscenizowane rozważania o patronce i innych świętych odbyły się także w miejscowej szkole i podczas nabożeństw różańcowych młodych. Młodzież zorganizowała ponadto akcję charytatywną, w czasie której zbierano datki na rzecz uchodźców oraz upiekła ciastka św. Jadwigi dla parafian. Więcej o tym → FB parafia w Kłecku. W czasie pobytu w Kłecku Prymas poświęcił też Dzienny Dom Pomocy Senior+ oraz salkę młodzieżową. Odwiedził też przedszkole.

Kłecko należy do najstarszych parafii w archidiecezji gnieźnieńskiej. Początki wspólnoty sięgają połowy XIII wieku, a więc czasu, kiedy w Trzebnicy, wyczerpana ascezą i ciężką pracą umierała w opinii świętości św. Jadwiga Śląska. Parafii od początku patronował św. Jerzy. Jednak w 1521 roku, po budowie nowego kościoła, nadano jej także wezwanie św. Jadwigi Śląskiej. W archidiecezji gnieźnieńskiej patronuje ona jeszcze dwóm parafiom oprócz Kłecka.

historia parafii i kościoła w Kłecku

Transmisje Media
Fot. Angelika Baumert, Sławomir Braciszewski
16 października 2021